Vrata pakla u Turkemistanu
Sovjetski naučnici su 1971. godine u Turkemistanu, tražeći naftu, otkrili nalazište prirodnog gasa. U nameri da otpočnu skladištenje plina, postavili su kamp, pripremili bušilice i mašine. Međutim, ubrzo po početku radova, ispod bušilica se otvorio ogroman krater koji je progutao celokupnu mašineriju, a iz bezdana je, nekontrolisano, počeo da kulja plin.
Pošto nisu uspevali da zaustave isticanje velikih količina metana, koji je opasan i otrovan za okolinu, došli su na ideju da ga zapale, verujući da će plamen plamteti nekoliko dana i da će na taj način najlakše iskontrolisati opasnost koja se nadvila nad pustinjom Karakum, gde se ovo izvorište nalazi.
Plin je zapaljen, međutim, niko nije pretpostavio kolike su količine ovog nalazišta. Da je greška naučnika nesaglediva pokazuje činjenica da plamen i danas, nekoliko decenija kasnije, krater gori. Krater noću izgleda fantastično, ostavlja utisak kao da se pakao otvorio, pa je zbog toga i dobio naziv Vrata pakla.
Turistička atrakcija
U aprilu 2010. godine predsednik Gurbanguli Berdimuhamedov naredio je da se jama zatrpa, ali to još nije učinjeno. Lokalne vlasti su se predomislile
i nameravaju da ovu plamteću rupu promovišu kao turističku atrakciju.