Svici iz Svetleće pećine Vaitomo
Na Novom Zelandu se nalaze Svetleće pećine poznate pod nazivom Vaitomo. U podzemnom toku reke Vajikato, priroda je napravila jedinstven fenomen kojim se zapadni naučnici bave već više od sto godina.
U crnom mraku, na svodu novozelandske pećine Vaitomo svetli hiljadu i više zelenkastožutih zvezdi. Neobična svetlost je zapravo delo larve novozelandskog svica (arachnocampa luminosa), koja na taj način dolazi do hrane.
Kao i drugi insekti i novozelandski svitac prolazi kroz četiri faze razvoja: od jajeta, preko larve i lutke, do odrasle životinje. Najduži period života provodi kao larva, koja je, kad izmili iz jajeta, dugačka jedva tri milimetra, a da bi narasla i napravila zalihe hrane za poslednji i najvažniji stadijum života, ova gladna larva neprekidno lovi i to uz pomoć neobičnih mamaca. Na svodu pećine razapne snažno svileno vlakno i sa njega spušta i do 70-ak visećih niti, na koje "kači" lepljive kapljice sluzi. Da se niti ne bi zapetljale, larva ih plete na području na kojem nema vetra.
Ove pećine su Maori krili od belaca sve dok ih jedan poglavica nije pokazao nekom istraživaču. Nakon toga, Svetleće pećine su postale turistička atrakcija.
Novozelandske pećine - testament prirode
Pre 30 miliona godina čitavo Vaitomo područje se nalazilo ispod mora. Danas iznad i ispod zemlje ova pećina predstavlja donekle testament istorije i menjanje prirode. Novozelandski pećinski sistem je star preko dva miliona godina i jedan je od glavnih turističkih atrakcija. Međutim, mnoge pećine su zatvorene za posetioce, ali ne i za istraživače.
Ovaj region Vaitoma je prepun pećina, ali samo u dve živi insekt Arahnokampa luminosa , insekt kome odgovara ustajao vazduh, temperatura i nedostatak promaje. Ovi insekti su veličine komarca, a hrane se drugim insektima koje uhvate u svoje mreže. U slučaju nedostatka hrane, jedu sopstvenu larvu.
Boja koju reflektuju je električno plava, ali ako ih napadne pećinska gljivica parazit, larve mušice - reflektuju snežno belu svetlost. Mešavina ove dve boje čini fascinantan prizor, koji je već decenijama jedna od glavnih turističkih atrakcija u ovom regionu jer unutrašnjost ovih pećina neverovatno podseća na zvezdani svod.