Bolnica Vita: Nema lakih droga ni lakih rešenja kod odvikavanja
Povremeno aktuelizovanje tema o problemnu narkomanije i broju zavisnika u našem društvu, alarmira javnost. Iako se govori о rasprostranjenosti zloupotrebe droge i narkomanije, po iskustvu onih koji sa zavisnicima rade svakodnevno, reakcija nije blagovremena. Previše vremena prođe od početnog eksperimentisanja do početka lečenja, u proseku duže od jedne decenije kaze Milan Vlaisavljević, direktor Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Vita u Novom Sadu:
- Još uvek je među onima koji se javljaju na lečenje heroinska zavisnost dominantna, jer se heroin prepoznaje u najširoj populaciji као "teška droga" sa ozbiljnim posledicama, ali u poslednje vreme upadljiv je porast zloupotrebe različitih psihoaktivnih supstanci, pre svega marihuane, i posebno sintetičkih droga kod mladih. Zbog rasprostranjenosti zablude da se radi о "lakim drogama", neprepoznavanja opasnosti i ozbiljnosti posledica, sam zavisnik, a i njegova okoline ne prepoznaju ovakvo ponašanje kao rizik i problem. Na taj način gubi se dragoceno vreme, problem postaje sve teži, a posledice sve složenije.
Promene na mladom zavisniku, po rečima Vlaisavljevića, maskirane su najčešće uobičajenim pubertetskim promenama, pa roditeljima nije lako ni da ih prepoznaju. Međutim, preporuka je da kada roditelji posumnjaju da je njihov tinejdžer imao neko iskustvo sa narkoticima, bolje da provere i eliminišu drogu kao mogući uzrok nekog ponašanja, nego da oklevaju i tako propuste prililku da reaguju u ranoj fazi.
- Sam problem narkomanije, kasnije u svojoj hroničnoj fazi је kompleksan, od promena na mozgu, promena u ponašanju, problema u porodici, do problema na poslu i sa okolinom. U takvim okolnostima za njegovo rešavanje nema čarobnog štapića, lakih ili brzih rešenja. Oporavak ima svoje zakonitosti i zahteva vreme. Tek kad se one ispostuju, kada pacijent uz pomoć porodice istraje u lečenju i formira novi životni stil možemo govoriti da je zavisnost pobeđena. Sa druge strane, nažalost svaka improvizacija u lečenju ili njegovo prevremeno napuštanje nosi ogroman rizik od recidiva i povratka na prethodno stanje - ističe Vlaisavljević.
U bolnici Vita osim detoksikacije i uspostavljanja apstinencije, velika pažnja se posvećuje i psihoterapijskom radu sa pacijentom i članovima porodice u cilju prevencije recidiva, zadržavanja stabilnog stanja i ukupne resocijalizacije.