Srpski kardiolog pronašao caku da izbegnete infarkt. Evo kako!
Kardiolog Urgentnog centra Beograd, profesor doktor Predrag Mitrović naučno je dokazao da slušanje omiljene muzike delotvorno utiče na srčane bolesnike.
Od 2002. godine se bavi proučavanjem uticaja muzike na srce, a kako bi njegov rad bio validniji, ispitao je dve grupe od po 370 pacijenata i da, rezultati su i te kako pozitivni.
Pročitajte još:
* Obratite pažnju: Bol u ovim delovima tela može vas koštati života
Pacijenti su najčešće slušali pop muziku i narodnu, a čak trećina pacijenata je slušala komercijalni džez i klasičnu muziku.
Starija generacija, koja najčešće doživljava infarkte, najčešće je slušala muziku iz "svog doba", a to je bio domaći pop i šlageri. Većini pacijenata prijala je klasika, a ono što ga je najviše iznenadilo jeste podatak da ljudi koji vole narodne pesme dobro reaguju na Mocarta ili Baha.
Doktor Mitrović smatra da se rad srca može bolje i efikasnije kontrolisati sa muzikom i pravilno izabranom terapijom, ali treba i poboljšati način ishrane, izbegavati stresne situacije, poboljšati fizičku aktivnost i smanjiti pušenje.
- Muzika deluje na nas same, ona utiče na oslobađanje hormona "zadovoljstva", a samim tim dolazi do sniženja krvnog pritiska i sniženja broja otkucaja srca. Ti hormoni se izlučuju u organizam te se srce "štedi". Slušanje prave muzike doprinosi bržem oporavku posle infarkta, sprečava njegovu ponovnu pojavu i umanjuje mogućnost smrtnog ishoda od kardiovaskularnih oboljenja - ističe kardiolog i dodaje da je smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Srbiji na prvom mestu, dok su karcinomi drugi najčešći uzrok smrti, dok je u svetu je suprotno.