Nema porodice bez člana sa herpesom
Da li vam često izlaze groznice? Ili niste sigurni da li je to što vam se pojavilo na uglu usana samo bubuljičica ili herpes? Dermatolog Svetlana Minić odgovara na sva pitanja koja muče ljude sa herpesom.
Simptomi izgledaju ovako - na otečenoj, crvenoj, bolnoj koži u uglu usana ili tik pored usana, pojavljuju se mali plikovi ispunjeni tečnošću. Posle nekog vremena, oni pucaju, vlaže i formira se žuta krasta koja posle pet do sedam dana otpadne, a ranica se zaceli.
Prvi simptomi mogu se javiti dva do 20 dana posle izloženosti virusu, a dan ili dva pre izbijanja plikova javlja se svrab i peckanje na tom mestu.
- Upravo u ovom periodu je herpes najinfektivniji, dakle oni koji osećaju da će im se pojaviti, trebalo bi da izbegavaju ljubljenje. Groznica se poput gripa prenosi kapljičnim putem i zabluda je da bivamo zaraženi još u detinjstvu, te da nam infekcija ostaje za ceo život - objašnjava dr Minić.
Studije pokazuju da je oko 90 odsto odrasle populacije u nekom trenutku bilo izloženo herpes simpleks 1 virusu. Prema rečima dr Minić, ne postoji porodica ili krug prijatelja, a da barem neko od njih nema herpes, što kod ostalih članova (usled česte izloženosti) može da izazove otpornost.
- Svi smo mi posebnog kova, odnosno različito smo osetljivi na mnoštvo agenasa kojima smo okruženi. Okidač za aktiviranje virusa je najčešće stres, ali to može da bude i prehlada, hronična bolest i slično. Takođe, može se javiti na prelazu dva godišnja doba - napominje doktorka.
Groznica obično spontano prolazi bez posebnog lečenja. Simptome možete ublažiti kremama koje hlade (na bazi mentola) ili antivirusnim preparatima. Pomažu i prašak protiv boginja ili cinkova pasta jer suše i smiruju kožu.
Plikove NE DIRAJTE. Nemojte ih češati, i ni slučajno ne pokušavajte da ih iscedite. Izbegavajte ljubljenje i dodirivanje dok se plikovi ne povuku, i često i temeljno perite ruke.
- Ako vam herpes izbija često, recimo više od pet puta godišnje ili ako traje duže od nedelju dana posavetujte se sa lekarom, možda vam je potrebna neka terapija u vidu lekova. Takođe, ako vam se groznica naglo proširi, odnosno rascveta, obavezno se obratite dermatologu jer je u pitanju ozbiljna stvar (nadovezana bakterijska infekcija i druge komlikacije) koja zahteva hitno lečenje - savetuje dr Minić.