Sedam svakodnevnih navika opasnih po zdravlje
Nezdrave navike kao što su pušenje, alkohol, nedostatak fizičke aktivnosti kao i brza hrana poznati su po lošem uticaju na zdravlje. Međutim, veliki je broj stvari koje ljudi upražnjavaju svakodnevno, a koje imaju podjednako loše rezultate po zdravlje, čak mnogo lošije nego što nam pada na pamet.
Ukoliko želite da sačuvate sebe od svih negativnih uticaja, postanite svesni neprijatelja koji vrebaju sa svih strana.
Preskakanje kontraceptivnih pilula
Ovo vas neće dovesti u zdravstvene teškoće, ali jedna preskočena pilula mogla bi da rezultira trudnoćom. Na svakih 100 žena koje koriste oralnu kontracepciju, od dve do devet žena koje su preskočile da popiju pilulu zatrudne. Za optimalnu zaštitu pilule treba piti uvek u isto vreme, a ginekolozi savetuju da, ako ste zaboravili da popijete jednu, učinite to čim se setite. Takođe, preporučuje se korišćenje i dodatnih mera zaštite, poput kondoma.
Sunđer za pranje posuđa
Korišćenje istrošenih kuhinjskih sunđera, dok se ne raspadnu, loše utiče na zdravlje. Iako ne deluju kao ubice, sunđeri su jedan od najprljavijih predmeta u kuhinji, jer su pravo leglo bakterija i klica, poput Ešerihije koli i salmonele. Kako biste zaštitili svoje zdravlje, sunđere bi trebalo menjati jednom u dve nedelje.
Pisanje SMS-a u hodu
Zaokupljenost mobilnim telefonom za vreme šetnje odličan je način da izazovete manje i veće nesreće, naročito ako pritom prelazite ulicu. Studije pokazuju da se povećanim korištenjem pametnih telefona broj nesreća sa pešacima značajno povećao. Iako se ne savetuje ni telefoniranje tokom prelaska ulice, to je ipak način na koji se manje odvlači pažnja u saobraćaju od zurenja u ekran.
Sedenje na šolji u javnom toaletu
Daska na WC šolji često je najčistije mesto u celom WC-u, naročito u poređenju sa kvakom ili umivaonikom, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Arizoni. Ipak, sedenje na dasci koju deli mnogo ljudi, sumnjivih higijenskih navika, nije dobra ideja, jer je moguća zaraza raznim bakterijama, a u retkim slučajevima i polnim bolestima.
Svakodnevno vaganje
Telesna težina svakodnevno se menja i do dva kilograma, pa prečesta vaganja mogu doneti iskrivljenu sliku i nepotrebno opterećivanje težinom. Zbog toga je najbolje da se vagate dva puta na mesec, i to uvek u isto doba.
Uzimanje analgetika za svaku sitnicu
Uzimanje tableta protiv bolova, ukoliko pređe u naviku, predstavlja pravu opasnost po zdravlje. Prekomerne količine lekova uzrokuju oštećenje jetre, deluju na krvni pritisak i stvaraju zavisnost. Lekari upozoravaju da glavoblja ne sme da se leči analgeticima upravo zbog toga što oni utiču na njeno produžavanje.
Odlaganje posete lekaru
Preventivni pregledi kod lekara ili stomatologa najvažnija su stvar koju možete da učinite za svoje zdravlje, naročito ako osećate određene simptome kojima ne znate uzrok. Što pre saznate za problem, to su veće šanse za izlečenjem, čak i najozbiljnijih bolesti, a studije pokazuju da je više od 50 odsto karcinoma moglo da bude izlečeno da su se otkrili na vreme.