Najkorisnije zdravstvene vesti 2012.
I ove godine ste čuli da je dugo sedenje nezdravo, da grejpfrut utiče na lekove koje pijete, da je margarin štetan za zdravlje ili da su zaslađeni sokovi loša ideja. Iz niza vesti izdvajamo neke koje su se istakle zbog konkretne i praktične poruke koju biste mogli relativno lako da prihvatite.
Crveno meso skraćuje životni vek
Već duže znamo da previše crvenog mesa nije dobro za zdravlje. Međutim, istraživanje na više od 100.000 osoba prvo je pokazalo šta to konkretno znači za životni vek - i vest nije dobra.
U proseku, svaka dodatna porcija crvenog mesa punog zasićenih masti povezuje se s 13 odsto većim rizikom od smrti u roku od 28 godina koliko je trajalo istraživanje.
Prerađeno meso poput hot doga, slanine i salama je posebno štetno za zdravlje. Protiv-otrov? Jedite više ribe, žitarica punog zrna i mlečnih proizvoda jer ćete tako smanjiti rizik od prevremene smrti.
Kafa je povezana s dužim životom
Vesti oko kafe su često kontradiktorne, ali je ove godine poznati "New England Journal of Medicine" objavio najveću ikad napravljenu studiju na ovu temu.
Dnevna šoljica kafe, pokazala je studija, ne šteti zdravlju, a može čak i da smanji šanse od umiranja od hroničnih bolesti kao što je dijabetes.
Ljudi koji piju šest ili više šoljica kafe na dan (reč je o američkoj filter kafi) na dan imali su do 15 odsto manje šanse da umru za vreme trajanja istraživanja, nego oni koji nisu pili kafu. Čak i jedna šoljica na dan je bila povezana s 5 do 6 odsto manjim rizikom.
Arsen u pirinču
Ove jeseni, serija testova koju je sproveo Consumer Reports, otkrila je alarmantno visoke nivoe arsena u mnogim proizvodima od pirinča, uključujući žitarice za hranu dece, organskim proizvodima i smeđem pirinču. Arsen može da uzrokuje rak pluća i rak kože, kao i da poveća rizik od bolesti srca i dijabetesa tipa 2.
Arsen je pronađen u svih 233 ispitanih uzoraka, a neke žitarice za decu sadržale su pet puta više arsena nego proizvodi koji ne sadrže pirinač (kao što su zobene pahuljice). Consumer Reports, objavio je da su povišeni nivoi arsena pronašli i u soku od jabuke i grožđa.
Istorijska odšteta
U julu je farmaceutski div GlaxoSmithKline priznao krivicu zbog promovisanja lekova za upotrebu u slučajevima za koje oni nisu testirani i pristao da plati najveću odštetu od čak 3 milijarde američkih dolara kako bi se rešio optužbe o prevari.
Američko ministarstvo pravosuđa optužilo je kompaniju da je promovisalo antidepresiv Paxil za lečenje dece za šta nisu imali dozvolu i antidepresiv Wellbutrin u svrhu gubitka težine. Osim toga, tužili su ih jer nisu objavili sigurnosne podatke za veoma prodavan lek za dijabetes Avandia, koji više nije na tržištu.
Slučaj jasno ukazuje da moramo biti oprezniji s upotrebom lekova.
Otkriven gen koji štiti od Alchajmerove bolesti
Konačno smo čuli i neke dobre vesti o Alchajmerovoj bolesti. Naučnici su identifikovali retku mutaciju gena koji štiti protiv ove razorne demencije. Varijanta je pronađena kod APP gena, koji je prethodno povezan s nizom mutacija koje mogu povećati rizik od Alchajmerove bolesti.
U ovom slučaju, međutim, mutacija sprečava nakupljanje beta amiloid proteina koji čini Alchajmerovu bolest. Iako otkriće ne prati lek ili lečenje, ipak je to značajan napredak koji pokazuje smer daljih istraživanja i jača stanovište da Alchajmerovu bolesti zaista uzrokuje nakupljanje amiloida u mozgu.
Dok naučnici ne nađu lek, pazite na cirkulaciju, krećite se što više možete - kretanje jača snabdevanje mozga krvlju što znači kiseonikom i hranjivim sastojcima i vrlo je važno u prevenciji demencije.