Koliko je pranje hrane korisno?
Pranje voća i povrća pre obroka je uvek pametno, međutim, da li pranjem uklanjamo sve bakterije?
Pranjem voća vodom uklanjamo većinu potencijalno štetnih bakterija ali postoje pojedine koje su otporne na ovaj hladan tuš zbog mogućnost da se čvršće pričvrste za namirnice.
"Ukoliko postoje bakterije na površini voća i povrća, pranjem možemo da se rešimo većine. Međutim, ukoliko ih voda ne ukloni sve, onda imamo potencijalni problem. Ukoliko su pojedine dobro pričvršćene, ili žive u jakim grupama nazvanim biofilm, znatno je teže rešiti ih se“, kaže Brendan Neimira iz Odseka za bezbednost hrane iz Pensilavnije.
Grube površine, poput onih na dinji ili spanaću, omogućavaju bakterijama da se bolje sakriju. Sa druge strane, glatko povrće poput paradajza nema pore unutar kojih bi bakterije mogle da se sklone.
Voće je potrebno pažljivo prati kao se ne bi oštetila spoljna opna – što može dovesti do "izlivanja bakterija“, koje proizvod čine gnjecavim i otvaraju prostor za stvaranje bakterija koje su štetne po ljude. One same po sebi nisu štetne za ljude, ali počinju da vare namirnicu, što dovodi do oslobađanja šećera koji može dovesti do stvaranja loših bakterija.