Prekinite loše navike u ishrani
Zašto nešto uporno jedemo čak i kada hrana nema dobar ukus i lošeg je kvaliteta? Novo istraživanje ukazuje na dva ključna faktora.
Tokom istraživanja ispitanicima je, neposredno pre ulaska u bioskop, data porcija kokica - sveže pripremljenih ili užeglih, starih kokica. Osobe koje inače ne jedu kokice, su pojele manje starih, koje nisu imale dobar ukus, nego sveže pripremljenih. Oni koji su izjavili da uobičajeno kupuju kokice kada idu u bioskop, pojeli su gotovo istu količinu i starih i svežih kokica.
Okruženje i hrana
Dakle, onima koji imaju naviku jedenja kokica u bioskopu, svejedno je kakav te iste kokice imaju ukus. Naime, ako stalno jedemo određenu hranu u određenom okruženju, naš mozak povezuje tu hranu s tim okruženjem i potsiče nas da je jedemo dok god smo u toj sredini.
Nakon toga ispitanici uključeni u istraživanje iste te kokice dobili su i izvan bioskopa, odnosno tipičnog okruženja za konzumaciju kokica. Rezultati su pokazali da su izvan bioskopa redovni konzumenti kokica izjavili da stare kokice nemaju dobar ukus i pojeli su ih manje nego svežih kokica. Time je pokazana važna uloga sredine, koju vezujemo uz konzumaciju neke određene hrane, u stvaranju nezdravih prehrambenih navika.
Dominantna ruka
U sličnom ispitivanju, od učesnika istraživanja zatraženo je da jedu kokice dominantnom ili nedominantnom rukom. Upravo je korišćenje nedominantne ruke poremetilo njihove prehrambene navike i povuklo ih da obrate požanju na ono što zaista jedu. Kad su se koristili nedominantnom rukom za jedenje kokica, pojeli su manje starih kokica nego svežih, i to čak i oni ispitanici s duboko ustaljenim lošim prehrambenim navikama.