Aktivnost produžava život, dok ga TV skraćuje
Ljudi koji su fizički aktivni samo petnaest minuta dnevno mogu da produže svoj život, dok ga oni koji svakodnevno sede ispred TV ekrana skraćuju, ukazuju dve nove studije.
Stručnjaci tajvanskog Nacionalnog instituta za zdravstvena istraživanja i Nacionalnog tajvanskog sportskog univerziteta, su proučili slučajeve preko 400.000 dobrovoljaca koji su učestvovali u jednom domaćem medicinskom istraživanju između 1996. i 2008. godine i u proseku bili praćeni tokom osam godina, izveštava AFP.
Utvrđeno je da su, u poređenju s ispitanicima koji se se izjasnili kao fizički neaktivni, oni iz grupe "slabo aktivnih" bili pod 14 odsto manjim rizikom od prerane smrti iz svih uzroka i 10 odsto manjim rizikom da umru od raka.
U grupu slabo aktivnih uvršćene su, inače, osobe čiji je ukupan nivo fizičke aktivnosti tokom nedelju dana u proseku iznosio 92 minuta, ili oko 15 minuta dnevno. U proseku je njihov očekivani životni vek bio tri godine duži nego očekivani životni vek neaktivnih osoba. To važi za sve uzraste i oba pola.
U jednoj drugoj studiji, australijski stručnjaci s Kvinslendskog univerziteta su, na uzorku od 11.000 osoba starosti od 25 godina naviše, utvrdili da oni koji u proseku gledaju TV šest sati dnevno smanjuju svoj očekivani životni vek za gotovo pet godina u odnosu na ljude koji uopšte ne gledaju televiziju.
Svaki sat proveden pred TV ekranom skraćuje očekivani životni vek za nešto ispod 22 minuta, otprilike koliko ga skraćuju i dve popušene cigarete.
Život ne skraćuje sam TV program, već vreme provedeno u sedenju koje on nameće. Takav način života se dovodi u vezu s kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom, prekomernom telesnom težinom i drugim zdravstvenim problemima.