''Elektronska koža'' koja beleži vitalne funkcije
Praćenje vitalnih funkcija pacijenta, kao što su telesna temperatura, puls ili krvni pritisak, uskoro će biti bitno olakšano zahvaljujući novom uređaju, tanjem od ljudske dlake, popularno nazvanom ''elektronska tetovaža“, kaže se u studiji objavljenoj u časopisu ''Sajens“.
- Ako želimo da shvatimo kako funkcioniše mozak u prirodnom okruženju, to nikako ne možemo da postignemo u laboratorijskim uslovima. Najbolji način da to uradimo jeste da beležimo signale neurona u prirodnim uslovima, pomoću uređaja koji je za pacijenta nevidljiv. Spravica se nosi 24 sata i za to vreme ne gubi svoju funkciju, niti izaziva iritaciju kože - kaže profesor Tod Koulman sa Univerziteta u Ilinoisu.
Senzor je pričvršćen za kožu slično privremenoj tetovaži i pokreće se, savija i rasteže zajedno sa kožom. Istraživači se nadaju da će spravica zameniti glomaznu opremu u vidu gomile kablova, žica, flastera i monitora, koji su neophodni u bolnicama.
Spravica je minijaturna, prečnika manjeg od 50 mikrometara, što znači da je tanja od ljudske vlasi. Naučnici su merili električnu aktivnost u nozi, srcu i mozgu i zaključili da se rezultati u velikoj meri poklapaju s podacima dobijenim na tradicionalni način.
Mali, neinvazivni senzori posebno su korisni da bi se nadzirale vitalne funkcije prevremeno rođenih beba ili za proučavanje pacijenata sa zastojem u disanju tokom sna, takozvanom apneom, a da pritom ne moraju da budu prikačeni za masu žica dok spavaju.
- To je tehnologija koja briše granice između elektronike i biologije- kaže Džon Rodžers, profesor mašinstva na Univerzitetu u Ilinoisu i član naučnog tima koji je usavršio ''elektronsku tetovažu“.