Bolje pamtimo kad pijemo?!
Uveliko smo navikli na frazu "utapa tugu u alkoholu" ili "pije da zaboravi", a da nismo ni svesni da je to svojevrsno pravilo i razlog za odvaljivanje od alkohola zapravo samo mit. To su portvrdili naučnici koji kažu da ne samo da na dnu čaše nećete pronaći zaborav, već ćete duže pamtiti nevolje koje pokušavate da izbrišete, bar na kratko.
Opijanje alkoholom aktivira određene delove mozga zadužene za učenje i pamćenje, tvrde naučnici sa Univerziteta Ostin u Teksasu.
- Alkohol umanjuje mogućnost pamćenja informacija poput imena ili mesta na kom ste parkirali automobil, ali zato podsvest radi više nego dobro. Deluje apsurdno, ali alkohol doprinosi povećanom podsvesnom pamćenju koje je znatno snažnije od svesnog - tvrdi neurobiolog Hitoši Morikava.
Morikava tvrdi da alkoholičari nisu zavisni od pića kao izvora uživanja i olakšanja, već interakcije sa drugim ljudima i drugih psiholoških uticaja kojima se lakše prepuste pod uticajem alkohola. Rezultat takvog opuštenijeg ponašanja je stvaranje dopamina u telu koji ne samo da poboljšava raspoloženje, nego i učenje i pamćenje.
Upravo ovakva reakcija tela udruženog sa psihom je ključan faktor zadobijanja navike konzumiranja alkohola, tvrde naučnici, koji veruju da će njihovo otkriće pomoći doktorima u lečenju alkoholičara.