Ovo ne smete da uradite posle posta!
U telu tokom posta dolazi do promena i zato je važno da znate kako pravilno da prekinete post, da ne podlegnete prejedanju mrsnom hranom i izbegnete stomačne probleme.
Tokom posta u telu dolazi do određenih bioloških promena. Normalna proizvodnja određenih enzima tokom redovne ishrane se smanjuje ili zaustavlja u zavisnosti od načina posta (izbacivanje delimično ili potpuno svih životinjskih proizvoda i ulja).
Postepeno ubacivanje hrane koja tokom posta nije unošena dozvoljava organizmu ponovno uspostavljanje normalne proizvodnje enzima.
Pročitajte još:
* Tri najgore vrste doručka koje treba da izbegavate
Zaštitna sluz digestivnih organa tokom posta se takođe proizvodi manje, čineći digestivni trakt osetljivijim na iritante poput kafe i začinjene hrane. Po prestanku posta, važno je pribeći postepenom uvođenju svih uobičajenih namirnica u ishranu.
Period adaptacije na redovnu ishranu zavisi od dužine posta. Ukoliko post traje duži period, potrebna su barem četiri dana za prelazak na redovnu ishranu. Ovaj period je 1-3 dana posle kraćeg posta i jedan dan kod jednodnevnih postova.
Tokom adaptacije treba koristiti hranu koja je bogata hranljivim materijama i lako svarljiva, a postepeno uvoditi složenija jela. Vrsta posta određuje i vrstu namirnica kojom se prelazi na normalnu ishranu. Da bi lakše odredili sa kojom vrstom hrane treba započeti prilagođavanje, koristite dole navedenu listu:
- sokovi od voća i povrća
- sveže sirovo voće
- bujon od povrća ili od kostiju
- jogurt, kiselo mleko, kefir
- zelena salata i spanać
- kuvano povrće ili čorba od povrća
- sveže sirovo povrće
- dobro kuvane žitarice i leguminoze
- orašasto voće i jaja
- ostali mlečni proizvodi
- meso i ostali proizvodi
Najbolje je započeti hranom iz prve tri tačke liste, pa postepeno dodavati ostale. Korisno je pridržavati se ostatka liste, pošto je svaka sledeća namirnica složenija od prethodne.