Novo istraživanje ponovo "ocrnilo" slaninu i kobasice
Novi izveštaj dve velike grupe istraživača ponovo je povezao mesne prerađevine sa pojavom kancera.
Prošlog oktobra Svetska zdravstvena organizacija objavila je rad u kome se zaključuje da je konzumacija mesnih prerađevina povezana sa rizikom od dobijanja kolorektalnog raka, specifičnog oblika kancera koji zahvata debelo crevo ili rektum. Novi izveštaj dodatno "ocrnjuje" kobasice, šunke i slanine.
Američki institut za istraživanje kancera i Svetski fond za istraživanje raka otkrili su povezanost između jedenja mesnih prerađevina i razvijanja različitih tipova ove bolesti u donjem delu stomaka. Povezanost je vrlo slična onoj o kojoj je pisala Svetska zdravstvena organizacija, a stručnjaci su detektovali isti faktor rizika i to u gram i procenat.
Ovo je citat iz novog istraživanja:
"Na svakih 50 grama mesnih prerađevina koje se unesu tokom dana, svakog dana - ekvivalent jednoj viršli - rizik od kancera donjeg dela stomaka povećava se za 18 odsto".
Međutim, ni jedno ni drugo istraživanje ne precizira šta je uzrok raka, ni kako on nastaje u telu.
"Rak je komplikovana bolest. Mi smo dokazali da postoji povećan rizik i imamo i neke ideje zašto do njega dolazi, ali ništa ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo", objašnjava dr Suzan Higinbotam, vođa istraživanja.
Iako su ovo loše vesti za ljubitelje kobasica, Higinbotam upozorava da ne treba da automatski precrtamo takve namirnice iz svog menija, jer nema dokaza da će svaki komadić mesa koji pojedemo povećati vaše šanse da obolimo od raka.
Cigarete, ipak, štetnije od slaninice
Prošle godine mnogo se govorilo o tome da je slanina praktično izjednačena sa cigaretama, ali stvarna statistika pokazuje drugačije rezultate.
Global Burden of Disease Project procenjuje da godišnje ima 34.000 smrtnih slučajeva širom sveta koji se mogu pripisati ishrani bogatoj mesnim prerađevinama.
S druge strane, gotovo 29 puta više, čak milion ljudi, svake godine umre od raka koji je posledica pušenja. Još 600.000 umre zbog prekomerne konzumacije alkohola, a 200.000 zbog zagađenja vazduha.
Dakle, prerađevine nikako ne mogu da budu "čist otrov".