Stanite sa jelom kada je najslađe
Svakoj domaćici se desilo da ima veoma malo vremena da napravi ručak, a da on pritom bude barem delimično nutritivno vredan. Ekonomski gledano, hrana koju pripremate kod kuće košta skoro isto ili nešto manje od one koju možete poručiti da vam dostave.
Kada ste gladni, a nemate vremena za pripremu hrane obično se naručuju interesant azijska (kineska) kuhinja, razne sezonske salate i mediteranski specijaliteti. To je verovatno zato što ova jela volimo i sami da pripremamo kod kuće..
Bilo da sami kuvate ili naručujete hranu, postarajte se da ona bude nutritivno vredna i kalorijski adekvatna, da vam ne bi teško pala na želudac.
Naši stari su imali poslovicu: kada jedeš, stani kada ti je najslađe. Ovo ima donekle potporu u realnosti, a porcije treba da budu srazmerne polu, uzrastu i težini, dakle fizičkim karakteristikama pojedinca. Kod poručivanja hrane često imate mogućnost da odaberete i manju porciju od "standardne", što možda nije ni loša ideja.
Ako ste gojazni, verovatno su vam porcije prevelike. Nađite neke manje tanjire i iz njih jedite, tako ćete i psihološki shvatiti da vam ne treba toliko hrane. Želudac je veličine pesnice. Ne očekujte da u njega ubacite 10 puta više hrane bez ikakvih negativnih posledica. Ako redovno jedete više hrane, želudac vam se može proširiti i naviknuti vas da uvek jedete mnogo.