Kako da ubijete zadah belog luka?
Iako se beli luk smatra jednom od najzdravijih namirnica na svetu, koja ujedno objedinjuje antibakterijska, antivirusna i antiokisdantska dejstva, mnogi ga izbegavaju zbog neprijatnog traga koji se oseća iz usta.
Kako biste izbegli neprijatne situacije koje uzrokuje loš zadah, nakon što pojedete beli luk, obavezno “isperite” usta pomoću sledećih namirnica.
Peršun
Ovaj zeleni začin sadrži hlorofil koji je odličan u neutralisanju neprijatnog zadaha. Žvakanje peršuna povratiće vaš prirodni dah u ustima, a pogodan je, takođe, jer je dostupan i u restoranima koji ga često koriste za ukrašavanje raznih jela. Ukoliko pri ruci nemate par listića peršuna, možete ga zameniti i začinima poput nane, anisa ili kardamona.
Limun
Limun u bilo kom obliku, bilo kao limunada, bilo da se jede u kriškama, uspešno neutrališe smrad belog luka. Gazirani sokovi na bazi limuna nemaju ovo dejstvo, pa ukoliko se nalazite u restoranu, radije se odlučite za kiselu vodu sa kriškom limuna kako biste iz nje isisali limunov sok.
Čaj
Čajevi, naročito zeleni, pogodni su za uklanjanje neprijatnog mirisa sa jezika i zuba. Ukoliko niste ljubitelj zelenog čaja, možete ga zameniti za čaj od nane, a u slučaju da ni ova biljka nije po vašem ukusu, odlučite se na bilo koji jer, iako neće biti toliko efikasan kao navedeni, uticaće na svežinu daha iz vaših usta.
Posle svakog jela, čak i nakon konzumacije ove tri namirnice, treba oprati zube, očistiti ih koncem i isprati usnu šupljinu posebnom vodicom za usta. Nakon svega ovoga možete biti sigurni da je neprijatan zadah iz usta u potpunosti uklonjen i da su od belog luka ostala samo pozitivna svojstva.