Mleko na najnižu, jaja na srednju policu
Sve na svom mestu: Voću ne odgovaraju vlažna mesta kao što je pregrada za povrće, delikatese čuvajte na najnižoj polici, a maslac u vratima frižidera.
Kako bi meso, mleko, jogurt i pavlaka što duže ostali sveži, treba ih čuvati na najhladnijemu mestu, odnosno na najnižoj polici.
Povrće i voće se čuva u za njih predviđenim fiokama, ali pazite: ne morate da ih operete neposredno pre odlaganja jer voda može da pospeši razvoj buđi, pa tako i brže propadanje.
1. Jaja
Najbolje ih je čuvati tamo gde temperatura najstalnija, a to je srednja polica. Čuvajte ih u kartonskom pakovanju u kojem ste ih i kupili.
2. Mleko
Zbog česte upotrebe mleko držimo pri ruci, obično na najvišoj polici. Ali to nije dobro mesto jer ono treba biti gde je najhladnije. Zato ga držite na najnižoj polici.
3. Mlečni proizvodi
Jogurt, kiselu pavlaku i sveži sir čuvajte na najnižoj polici. Pri slaganju pazite na rok upotrebe.
4. Sirovo meso
Vakuumirana pakovanja mesa čuvajte na najnižoj polici jer je najhladnija. Tako će meso duže zadržati svežinu, a sokovi neće kapljati po ostaloj hrani. Sokovi iz sirovog mesa mogu sadržati salmonelu i E. coli.
5. Povrće
Ako ga čuvate na mestu koje je malo vlažnije, povrće duže ostaje sveže. To je fioka za čuvanje povrća. Povrće čuvajte u pakovanju u kojem ste ga i kupili.
6. Voće
Vlažna mesta ne odgovaraju voću pa ga nemojte držati u fioci u kojoj čuvate povrće. Voće ostavite u pakovanju u kome je i kupljeno ili u labavo zavezanoj plastičnoj kesi. Agrume samo položite na policu.
7. Maslac i meki sirevi
Ovim namirnicama ne treba velika hladnoća, pa ih čuvajte u vratima.
8. Prelivi i kečap
Ove namirnice ne moraju da se drže na jako hladnim mestima. Kečap, majonez i salatne prelive čuvajte u vratima frižidera.