Namirnice koje su bolje iz konzerve
Kuvan i konzerviran paradajz sadrži 40 odsto više antioksidanasa i likopena nego sveža, a pasulj iz konzerve veći je izvor proteina i vlakana nego obični, suvi.
Voće i povrće poput pasulja, kukuruza i paradajza ima veću nutritivnu vrednost kada je konzervirano nego kad je sveže, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Nju Džerziju. Osim toga, konzervirana hrana je jeftinija i lakše se priprema.
Kukuruz
Ova namirnica je bogata vlaknima, vitaminom C i magnezijumom, a čak su i kokice bogate antioksidansima. Sveži kukuruz je jeftiniji od konzervisanog, ali samo u vreme sezone.
Kukuruz iz konzerve je zdraviji jer se u procesu konzerviranja povećava količina antioksidanasa u njemu za oko 40 odsto. Međutim, povećanjem antioksidansa u konzervisanom kukuruzu gubi se manja količina vitamina C, pa njega ima više u svežem.
Spanać
Nutricionisti ističu da je ovo zeleno lisnato povrće važan deo plana zdrave ishrane, a dokazano je da smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i poboljšava izgled kože.
Spanać u konzervi jeftiniji je od svežeg, ali skuplji od onog zamrznutog. Sveža varijanta je najzdravija, ali van sezone odličan je i konzervisani oblik koji sadrži oko 15 odsto manje vitamina i minerala od onog svežeg.
Paradajz
Konzervisani paradajz sadrži oko 40 odsto više antioksidanasa i likopena od svežeg, a takođe je i bolji saveznik u zaštiti od raka i srčanih bolesti, pokazalo je istraživanje američkog Zdravstvenog centra Illinois.
Takođe, svež paradajz je tokom godine skuplji od onih konzerviranih za oko 60 odsto, dok se njihova cena izjednačava u avgustu i septembru.
Tuna
Sveža tuna je skupa i kao za svaku vrstu sveže ribe, treba joj više vremena za pripremu nego onoj koja se samo izvadi iz konzerve. Iako je sveža tuna bogatija hranljivim sastojcima, ona iz konzerve odlična je zamena za doručak ili večeru.
Proces konzerviranja
Kako se za konzerviranje koriste samo najbolji plodovi na vrhuncu zrelosti i to vrlo brzo nakon branja, konzervirana hrana nutritivno je vrlo slična svežoj, a ponekad i zdravija, dokazale su brojne studije.
Sveže povrće se brzo kvari, pa je ono po svojim svojstvima nezadovoljavajuće za ishranu već nakon nekoliko dana. Prilikom konzerviranja voće i povrće se obrađuje na visokoj temperaturi, pri čemu ono gubi deo svojih minerala i vitamina, ali zadržava stabilnu količinu vlakana, antioksidanasa i nutrijenata i do nekoliko godina nakon spremanja.