Najveće zablude o zamrzavanju hrane
Zamrzavanje je jedan od zdravijih načina da sačuvate namirnice za zimu, ako ga pravilno obavljate.
Zabluda je da je zamrzavnje hrane jednostavna stvar i da tu ne možete da pogrešite.
Mit 1. Moguće je zamrzavati sve namirnice.
Povrće kao što su zelena salata, luk i krastvac ne bi trebalo zamrzavati. Takođe, zamrznuti pradajz možete da koristite samo za sos ili kao dodatak jelima. Osim povrća ne bi trebalo da zamrzavate ni konzerviranu hranu.
Mit 2. Zamrznuta hrana nema rok trajanja.
Istina je da namirnice u zamrznutom stanju mogu dugo da ostanu bezbedne za upotrebu, ali zbog uticaja niskih temperatura njihov kvalitet će se promeniti već posle nekoliko meseci. Većinu zamrznutih namirnica ne bi trebalo čuvati duže od šest meseci.
Mit 3. Zamrzavanje ubija bakterije.
Istina je da zamrzavanje ne ubija bakterije, već samo zaustavlja njihovu aktivnost. To znači da ako ste zamrzli zaraženu hranu, kada je odledite, štetne bakterije će "oživeti". Kuvanje je jedini način da osigurate bezbednost hrane i zaštitite se od bakterija.
Mit 4. Smrznuta hrana ima manje hranljivih sastojaka od sveže.
Ako ste zabrinuti zbog gubitka hranjivih sastojaka trebalo bi da znate da smrznuto voće i povrće gubi veoma mali procenat hranjivih sastojaka. Da osigurate hranjive sastojke pre zamrzavanja blanširajte.
Mit 5. Nije važno u kom delu zamrzivača ostavljate namirnice.
To nije sasvim tačno. Namirnice koje su smeštane bliže vratima zamrzivača sporije će se zamrzavati, a postoji mogućnost da se kristali leda u unutrašnjosti hrane otope. Da bi to izbegli čuvajte namirnice bliže dnu. Takođe, u slučaju nestanka struje ne otvarajte zamrzivač.