Rusi šalju hotel u svemir
Ruska kompanija "Orbital teknolodžiz" objavila je ambiciozni plan prema kojem će u svemir lansirati "svemirski hotel", javila je ruska novinska agencija RIA Novosti. U toj kompaniji tvrde da bi se ovaj "udobni" četvorosobni hoteljerski objekat mogao naći u orbiti 2016. godine, preneo je BBC.
Gosti će do hotela putovati šatlom "Sojuz" koji se trenuto koristi za prevoz kosmonauta na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS). Kompanija, sa sedištem u Moskvi, zasad, nije otkrila kako će hotel izgledati, ni ko će finansirati njegovu izgradnju.
Do sada su svemirski turisti, poput američkog biznismena Denisa Tita, boravili u skučenom prostoru MKS-a zajedno sa kosmonautima i njihovom opremom.
"Naš planirani modul neće nimalo biti nalik MKS-u. Hotel će biti udoban, a turisti će moći da posmatraju Zemlju kroz specijalne otvore", rekao je izvršni direktor "Orbital Teknolodžiza" Sergej Kostenko u izjavi RIA Novostima.
Hotel je namenjen bogatoj klijenteli kao i osobama zaposlenim u privatnim kompanijama koje žele da obavljaju istraživanja u svemiru. Prvi modul, koji će pratiti istu orbitu kao i MKS, imaće četiri kabine od 20 kubnih metara, u koje će moći da stane sedam putnika.
Čelnici "Orbital Teknolodžiza" nisu želeli da otkriju cenu boravka u ovom ekskluzivnom objektu, ali su zato obećali da će hrana biti prvoklasna jer nameravaju da angažuju svetski poznate kuvare koji će moći da udovolje željama gostiju.
Iako nije poznato kako će kosmički hotel biti sagrađen, zna se da će radovi biti povereni ruskoj državnoj firmi "Energija", koja gradi kapsule "Sojuz" i svemirske kargo letilice "Progres" koje dopremaju posadu, zalihe i optemu na MKS.
Kostenko je naveo da je već potpisano nekoliko ugovora o partnerstvu sa "Energijom" i Ruskom federalnom svemirskom agencijom (Roskosmos). On je rekao da su mnogi ruski i američki investitori spremni da ulažu u ovaj projekat.
Ovo nije prvi projekat svemirskog hotela. Takav plan je već 2009. godine najavila grupa arhitekata iz Barselone. Njihov hotel bi prve goste trebalo da primi 2012. Dve godine ranije, jedna privatna američka kompanija uspešno je poslala u orbitu eksprimentalnu letilicu "Dženezis II" kako bi testirala održivost jednog takvog projekta.