Lazarovi putopisi - Tibet (3): Nomadi sa jakovima
Moram reći da mi je pravo zadovoljstvo da za čitaoce Vesti-online napišem par tekstova o mom putu na Tibet jer o tom putu nisam pisao u knjizi JA ili ja, ko sam ja?
Sveto Manasarovar jezero je bila moja druga odrednica na Tibetu. Jezero je veoma veliko, potrebno je nekih per sati dzipom da bi se obišlo u potpunosti. Prvo što sam čuo za ovo jezero je da mu je sredina izdignuta u odnosu na obale. Zanimalo me je kako je to moguće, jer po svim zakonima fizike to nije moguće. Reč vodoravno i potiče od toga što je površina vode uvek ravna, odnosno ne može jedan deo biti viši od drugog ukoliko je voda u istoj posudi ili bazenu, prirodnom ili veštačkom. Međutim, zakoni fizike izgleda ne važe za Manasarovar jezero.
Lično sam na nekih 5 – 6 mesta, na različitim stranama jezera legao na zemlju pored obale i posmatrao površinu jezera. Gle čuda! Voda Manasarovar jezera nije vodoravna nego je sredina stvarno izdignuta. Ili se meni tako činilo? Posle bezbroj pokušaja da shvatim o čemu se radi, da li je u pitanju neka optička varka, ili šta, bio sam prinuđen da odustanem od razbijanja glave jer logičnog objašnjenja nije bilo. No, Tibetanci imaju priču koja sve to lepo objašnjava. Na sredini dna Manasarovar jezera nalazi se palata u kojoj žive bogovi. To je razlog zašto je sredina jezera izdignuta u odnosu na obalu.
Budisti veruju i da na sredini dna jezera raste drvo koje rađa plodove sa božanskim medicinskim svojstvima koji mogu da izleče svaku bolest znanu čoveku.
Reč Manasarovar potiče iz starog indijskog jezika, sanskrita i sastoji se iz dva dela. Manas znači um, a sarovara jezero. Po hindu legendi, Brahma, bog koji je stvorio svet je prvo zamislio jezero u svom umu, nakon čega se ono manifestovalo na Zemlji.
Nedaleko od jezera Manasarovar nalazi se još jedno, nešto manje jezero. Njegovo ime je Rakšastal i to je jezero u kom žive demoni. No, bogovi iz Manasarovar jezera ih kontrolišu tako da oni ne mogu da izađu.
Po verovanju svih religija koje Manasarovar smatraju svetim jezerom ako se neko okupa i pije vode iz jezera spraće sve grehe. Ja se jesam okupao u njemu, iskreno, ne da bih sprao grehe, nego kada danima nemate priliku da se okupate nigde, onda vam je svaka prilika dragocena. Ne znam da li sam sprao grehe, ali ono što znam je da sam se dobro smrzao jer je voda jezera Manasarovar veoma, veoma hladna. No, vredelo je.