Pnom Pen - Između svetla i tame
Za razliku od prelepog Siem Reapa, Pnom Pen, glavni grad Kambodže, nema drevne hramove ni velelepna arheološka čuda, kako bi zaveo svetske turiste.
Većina posetilaca samo na putu ka ili od Angkor Vata svrati do prestonice Kambodže.
Doduše, krvava prošlost ovog grada ne olakšava mu njegovu turističku poziciju. Među najpopularnijim atrakcijama je bivše polje za ubijanje koje predstavlja skelete preostale iz vremena Crvenih Kmera i spomenike koji podsećaju na hiljade izgubljenih života.
Međutim, kosmopolitski duh je od nedavno prodisao ovim dvomilionskim gradom i pomaže mu da se vrati u sedlo. Otvaraju se novi butici i pabovi, kao i noćni klubovi.
Francuski uticaj
Iako je Kambodža prestala da bude francuska kolonija 1953. uticaji evropske zemlje i dalje mogu da se primete. Kolonijalna arhitektura još dominira ulicama. Ljubav prema hrskavim bagetima je takođe prenesena, pa u Pnom Penu možete pronaći najlepše vekne. Impresivni restorani služe inovativnu kuhinju iz celog sveta, pa čak i iz Južne Amerike. Ovo je uzbudljivo vreme za Pnom Pen koji lagano postaje idealna city break destinacija za vikend turiste iz regiona.
Niske cene privlače posetioce
Cena je svakako važan faktor u rastućoj popularnosti Pnom Pena. Ovaj grad je jeftin.
Večera za dvoje u vrhunskom restoranu sa bocom finog vina gotovo da ne može koštati više od 50 dolara. Noć u najekskluzivnijem hotelu u gradu, Raffles Le Royal, košta 180 dolara, a može se dobiti i za manje novca preko određenih sajtova za rezervacije.
Iako dolazak stanovnika iz "komšijskih" država doprinosi rastu grada, primetan je trend vraćanja Kambodžana. Mnogi mladi ljudi koji su odrasli u zemljama na Zapadu, poput SAD, Australije, Kanade i Francuske, dolaze prepuni iskustava i imaju šta da ponude svom zavičaju.
Snovi i realnost
Bez obzira na kosmopolitski potencijal, turisti koji vole “savršene” gradove koji lepo izgledaju na razglednicama, verovatno se neće prijatno osećati u Pnom Penu.
Ekonomski rast podstaknut proizvodnjom obuće i donjeg veša, strana ulaganja i turizam, možda su nekim stanovnicima već omogućili nove automobile. Međutim, većina stanovnika i dalje živi na ivici siromaštva, a 40 odsto populacije Kambodže preživljava od manje od jednog evra dnevno.
Iako su nasilni zločini retki, pljačke su gotovo uobičajene. Zato na popularnim turističkim mestima, poput Velike palate, posetioci prvo moraju da prođu pored ogromnog broja dece prosjaka.
Na prvoj strani lokalnog magazina, UNICEF upozorava da "deca nisu turistička atrakcija". To je deo kampanje kojim se edukuju posetioci o štetnosti takozvanog "turizma sirotišta" u kom turisti plaćaju kako bi posetili lokalne institucije i tako stvaraju tržište za još siročića. Međutim, oni koji mogu da podnesu njegovu sivu stranu, definitivno treba da posete Pnom Pen, pa makar i usput.