Radni turizam kao novi svetski trend
U SAD-u, Velikoj Britaniji i Australiji to je već odavno popularan trend, ali postaje sve popularniji i među Evropljanima, a posebno Nemcima: oni se tokom svog godišnjeg odmora ne žele samo izležavati na plaži, nego raditi i nešto korisno.
Ime je prilično novo, ideja je stara već nekoliko decenija. Razne organizacije već odavno nude različite oblike "radnih kampova" u kojima volonteri mogu sudelovati u projektima širom sveta i tako provesti svoje praznike.
Novi oblik turizma
U poslednjih nekoliko godina su to, međutim, turoperatori otkrili kao novi "paket" u svojoj ponudi. Bilo da se radi o nekoliko dana dobrovoljnog (i neplaćenog) rada ili višenedeljnim "radnim kampovima" - različite agencije nude odmor u kojem su zagarantovana iskustva koja se ne mogu skupiti u hotelskim kompleksima. Ponuda seže od brige za životinje, preko rada u poljoprivredi do angažmana u sirotištima i često uključuje smještaj u nekoj lokalnoj obitelji i mogućnost učenja jezika. Mnogi njemački turoperatori nude kombinaciju odmora i volonterskog angažmana.
"Svest za takav oblik turizma raste", potvrđuje Kazi Esner iz TUI-a za Deutsche Welle.
"All-inclusive" posebne vrste
"Volonturizam" je posebno omiljen među mladim ljudima pa nemačka turistička agencija specijalizovana za studente STA Travel ima posebno široku ponudu baziranu na ovom trendu. Pritom se paket-aranžmani različitih ponuđača uveliko razlikuju.
U nekima se za smeštaj i hranu turisti-volonteri moraju sami pobrinuti, ali postoje i "all-inclusive"-paketi u kojima se organizator brine za sve.
"Oni obično uključuju smeštaj, lokalni, sudelovanje u nekom volonterskom projektu, hranu i put", objašnjava Birgit Drejer, stručnjak iz Evropskog putničkog osiguranja ERV.
Upoznavanje 'iz prve ruke'
Ovakav način provođenja odmora iziskuje i zahtevnije pripreme nego odlazak na neku uobičajenu turističku destinaciju. Vrlo često se radi o projektima na drugim kontinentima pa treba sklopiti posebna zdravstvena osiguranja, dobiti posebne vakcinei isplanirati duži period za vađenje viza. Ali oni koji su spremni preskočiti sve te prepreke bivaju nagrađeni osećajem da su proveli svoj odmor korisno i s utiscima o zemlji u koju su boravili "iz prve ruke".
Oni ne žive u često izolovanim hotelskim "getoima", već dolaze u direktan kontakt s lokalnim stanovništvom.