Koliko vrsta živog sveta zaista postoji na planeti Zemlji?
Baš kad pomislimo da smo ovladali većinom tajni planete Zemlje, naučnici nas iznenade nekim novim otkrićem. Tako je najnovija studija pokazala da naša veličanstvena "plava lopta" krije neverovatnih bilion (dakle, hiljadu milijardi) vrsta – oko 135 vrsta po svakom živom čoveku na svetu. Ako su otkrića tačna, to znači da još nismo otkrili 99,999 odsto vrsta.
- Mikrobiološki biodiverzitet veći je nego što smo ikad sanjali - kaže Džej T. Lenon, profesor biologije na Univerzitetu Blumington, prenosi Huffington post.
Pročitajte još:
* Pokrenuto je masovno istrebljenje Zemlje: Da li ćemo proći kao dinosaurosi?
* Naučnici otkrili potpuno nepoznato poglavlje u ljudskoj istoriji
On je sa kolegama sastavio listu od gotovo 5,6 miliona vrsta - od najvećeg sisara do najmanjeg jednoćelijskog organizma sa više od 35.000 lokacija na svetu. Svoj rad objavili su u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Prema studiji, testiranje teorije o biodiverzitetu retko uključuje mikrobe i zbog toga se na listama nalaze samo složenije vrste biljaka i životinja.
Međutim, uključivanjem mikroba na spisak, tim je uspeo da zagrebe površinu jedne od najvažnijih tema u biologiji: koliko vrsta živih stvorenja zaista postoji na našoj planeti?
- Još smo daleko od jednog biliona, ali je prepoznavanje svakog mikroorganizma na svetu neverovatno veliki izazov - kažu naučnici, dodajući da je to slično mapiranju galaksija.
- Ali kao što nam mapiranje Mlečnog puta pomaže da razumemo svoje mesto u kosmosu i istoriji, razumevanje mikrosveta pomaže nam da shvatimo svoje mesto u evoluciji života na Zemlji - kaže Lenon.