Polutajni pištolj Putinovog obezbeđenja
U naoružanje ruske vojske uskoro stiže novi pištolj koji treba da zameni PM (Makarova) i PJ (Jarigina). Novi model izradio je Centralni naučnoistraživački institut za preciznu mašinogradnju, što potvrđuju i predstavnici samog instituta.
Zabranjen u SAD
Pištoljima Serdjukov naoružani su pripadnici FSO (Federalna služba zaštite lica) - iz ličnog obezbeđenja Vladimira Putina, koji se ne odvajaju od predsednika i prate ga u zvaničnim posetama po čitavom svetu.
Ovo kompaktno oružje je toliko ubojito da je Federalnoj službi zaštite lica bilo zabranjeno da unesu ove pištolje u SAD. Amerikanci su ruskim bezbednjacima dozvolili samo slabije lično naoružanje.
Iako se zvanično ne govori o kojem modelu pištolja je reč, najverovatnije se radi o jednoj od modifikacija najubojitijeg i najkompaktnijeg pištolja (automatski SPS - samopuneći pištolj Serdjukov).
Po svojim karakteristikama SPS se smatra jednim od najboljih savremenih pištolja, a konstruisan je "od nule", tj. bez oslanjanja na neki raniji model. Samo stručnjaci za streljačko naoružanje znaju za njega, iako on nije strogo čuvana tajna.
I u vatri, i u vodi
SPS je pouzdan i u ekstremnim klimatskim uslovima: on je podjednako efikasan na arktičkoj hladnoći do -50 i na iscrpljujućoj pustinjskoj vrelini do +50. Kada strelac sa prosečnim nivoom obuke ispali 10 metaka iz ovog pištolja, ostvaruje dobru gustinu grupisanja pogodaka: na udaljenosti od 25 metara disperzija pogodaka iznosi svega 6,5 cm, a na udaljenosti 100 metara – 32 cm.
Pištolj Serdjukov se pojavio tokom burnih 90-ih godina kao novo oficirsko lično naoružanje. Rusija je tada bila zahvaćena talasom kriminala. U to vreme kriminalci su aktivno koristili pancire, tako da je bio potreban pištolj koji je mogao probiti zaštitni prsluk. Na rastojanju od 100 metara SPS sa mecima SP10 (specijalno izrađenim za ovaj pištolj) probija pancire sa titanskim pločama debljine 1,4mm i 30 slojeva kevlara, ili sa čeličnim limom debljine do 4mm.
SPS se stalno usavršava: avgusta 2012. godine Centralni naučno-istraživački institut za preciznu mašinogradnju prezentovao je još jednu modifikaciju ovog pištolja sa oznakom SR1MP. Ona je karakteristična po tome što ima žlebove duž obe strane prednjeg dela rama, kao i Pikatinijevu šinu (za montiranje raznih kolimatorskih nišana), laserske pokazivače cilja i taktičke lampe. Osim toga, na pištolj SR1MP može se postaviti i prigušivač.
Oružane snage Rusije dosad nisu kupovale ovaj pištolj. On se proizvodi u fabrici "Mark" za elitne jedinice FSB, FSO i MVD, ali u manjim serijama, budući da specijalnim jedinicama nisu potrebne velike partije oružja.
Karakteristike:
Kalibar: 9 mm
Municija: meci 9h21m SP-10 ili 9h21mm SP-11, ili 9h21mm SP-12, ili 9h21mm SP-13
Težina: 0,995 kg (bez šaržera)
Dužina: 225 mm
Dužina cevi: 120 mm
Nišanska daljina: 200 metara
Okvir: pištoljskog tipa za 18 metaka, može se skidati.