Otkriće: Ova riba hoda, a majmun kija
Majmun koji kija i riba koja može da preživi na kopnu su dve od 200 novih vrsta otkrivenih u istočnim Himalajima.
Majmun kojeg su naučnici nazvali Snabi otkriven je u udaljenim šumama severne Burme, nakon što se lokalno stanovništvo požalilo da svaki put kada pada kiša čuju kijanje koje dolazi iz šume.
New species discoveries in Eastern Himalayas — like the Myanmar snub-nosed monkey: http://t.co/YPYgm1Kk6u pic.twitter.com/q9xfvmfvnV
— CBS News (@CBSNews) October 12, 2015
Majmun počne da kija kada mu kapi kišnice uđu u prćast nos koji je malo zakrivljen na gore, navodi se u izveštaju o divljim životinjama u Nepalu, Butanu, severnoj Burmi, južnom Tibetu i severoistočnoj Indiji.
Ostale neobične novootkrivene vrste su između ostalih i plavooka žaba, šupljoglava zmija iz porodice vipera i hodajuća riba koja može da preživi na kopnu do četiri dana, migoljeći se po vlažnom terenu u blizini vode.
Otkriće majmuna koji kija i ribe gmizavca zvuči otkačeno i veoma smešno, ali takođe ima i ozbiljnu stranu, kako kaže Hiter Sol, glavni savetnik britanske Međunarodne nevladine organizacije koja se bavi novim vrstama.
A newly discovered fish that can walk & survive out of water for 4 days! #HiddenHimalayas http://t.co/HsZScj9uRL pic.twitter.com/lprLSXffRZ
— WWF UK (@wwf_uk) October 5, 2015
- Ova otkrića pokazuju da i dalje postoji još mnogo vrsta sa kojima delimo naš svet, i koje treba da upoznamo!
U izveštaju se takođe upozorava da je opstanak 133 nova postrojenja, od kojih 26 vrsta riba, deset vodozemaca, jedan gmizavac, jedna ptica i jedan sisar u Istočnim Himalajima pod pretnjom klimatskih promena, porasta stanovništva, lova, rudarstva, krčenja šuma i razvoja hidroelektrana.
- To je oštro upozorenje da ako sada ne reagujemo i zaštitimo ove krhke ekosisteme, neizreciva prirodna bogatstva mogu biti izgubljena zauvek.