Naučnici pronašli tragove udara asteroida
Naučnici u Australiji otkrili su najveću površinu udara asteroida, širine 400 kilometara, koji se dogodio pre najmanje 300 miliona godina.
Ova površina nalazi se duboko ispod Zemljine kore i sastoji se od dva odvojena ožiljka u Bazenu Vorbarton.
Tim sa Nacionalnog univerziteta Australije (ANU) saopštio je da se asteroid prepolovio pre nego što je udario o zemlju, a svaki fragment širi je od 10 kilometara.
Veruje se da se udar dogodio prije najmanje 300 miliona godina.
Površinski krater davno je nestao, ali je geofizičkim modelovanjem ispod površine pronađen dokaz o dva velika udara, rekao je doktor Endru Glikson.
- To je značilo kraj života za mnoge vrste na planeti - rekao je on, preneo je BBC.
Stene oko zone udara stare su između 300 i 600 miliona godina, ali sloj pepela koji se pojavio kao posledica udara nije detektovan kao sediment u stenovitim slojevima iz istog perioda.
Verovanje da je ogroman meteorit ubio dinosauruse pre 66 miliona godina poklapa se sa slojem sedimentnih stena u celom svetu.
Pročitajte još:
* Šta nam sve nauka sprema u narednih 50 godina?
* Mozak radi i kada srce stane!
Zona udara otkrivena je slučajno, dok su naučnici bušili dva kilometra ispod površine u okviru geotermalnog istraživačkog projekta.
Tokom iskopavanja pronađeni su tragovi stene koja se pretvorila u staklo zbog ekstremnih temperatura i pritiska, što se poklapa sa velikim udarom.