Naučnici iz CERN-a na tragu tamne materije
Prvi dokazi za postojanje tamne materije, koja, kako naučnici smatraju, čini četvrtinu svemira, mogli bi da se utvrde uskoro u okviru novog eksperimenta Evropskog centra za nuklearna istraživanja (CERN).
Generalni direktor CERN-a Rolf Diter Hojer izjavio je da bi postojanje ove materije moglo da se ustanovi džinovskim akceleratorom čestica koji će oponašati uslove prisutne pri "Velikom prasku", odnosno stvaranju univerzuma, pre oko 13,7 milijardi godina, javio je Rojters.
"Naš veliki akcelerator čestica LHC bi mogao da bude prva mašina koja će nam pružiti uvid u tamni svemir. Otvaramo vrata nove fizike, ka periodu otkrića", izjavio je Hojer na konferenciji za novinare u Ženevi.
Astronomi i fizičari kažu da je za sada poznato samo pet odsto svemira, a da se preostali nevidljivi deo sastoji od takozvane tamne materije (25 odsto) i tamne energije (70 odsto).
"Ako otkrijemo i shvatimo tamnu materiju, naše saznanje će obuhvatiti 30 odsto svemira, što je veliki korak napred", istakao je Hojer.
Najveći svetski akcelerator čestica LHC smešten je ispod zemlje, u kružnom tunelu obima 27 kilometara, u blizini Ženeve, a sudaranje čestica pri najvišem naponu ikada postignutom, od sedam tera-eletron volti, počeće ovog meseca i trajati do kraja 2011. godine.