Bolno rađanje "svemirske bebe"
Čileanski astronomi zabeležili su rađanje nove zvezde, udaljene 1.400 svetlosnih godina od Zemlje. Kako su to slikovito opisali, porođaj je bio bolan, jer je zvezda izbacivala materijal u svemir brzinom i do milion kilometara na sat.
Fotografije jedne "bebe" izazvale su veliko interesovanje u naučnim krugovima, ali o njima pričaju i astronomi amateri, pa i potpuni laici. Teleskop ALMA u Čileu uspeo je da zabeleži svetlost koja se razlivala iz tek rođene zvezde. Na snimku je ovekovečeno udaljavanje materije od "bebe" neverovatnom brzinom, sijajući pre stapanja sa okolnom prašinom i gasovima.
Prema navodima astronoma, svetleći objekti kreću se brže nego što je do sada zabeleženo i mnogo "energičnije" nego što se ranije mislilo da je to moguće. Kako su to slikovito opisali - porođaj je bio bolan, jer je zvezda izbacivala materijal u svemir brzinom i do milion kilometara na sat!
Herbig-Aro objekat koji je zabeležio teleskop u Čileu nazvan je "HH 46/47", udaljen je 1.400 svetlosnih godina i nalazi se u sazvežđu Jedra. ALMA (Atacama Large Millimeter Array) čini niz od 66 antena, to jest radio-teleskopa, relativno je nov sistem, a nalazi se u jednom od najsuvljih područja na planeti, pustinji Atakama.
Šta je Herbig-Aro?
Svetleća maglina "HH 46/47" je Herbig-Aro objekat, to jest manja maglina koja se javlja prilikom nastanka zvezde. Takve magline prvi su do detalja proučavali, sredinom 20. veka, američki astronom Džordž Herbig i njegov meksički kolega Giljermo Aro, po kojima su ti nebeski objekti i nazvani. |