Na Titanu se pojavio ogroman tajanstveni vrtlog
Nakon što je prešla na južnu poluloptu Saturnovog najvećeg meseca Titana, Kasini je otkrio da se u području pola formirao ogroman vrtlog gasova razmere oko 5.150 km. Budući da je orbiter od dolaska u sistem Saturna 2004. godine sve vreme oko meseca kružio previše na severu da bi mogao da vidi jug, pijavicu do sada niko nije imao prilike da primeti, pa naučnici ne znaju koliko dugo ona onde postoji.
Stručnjaci veruju da vrtlog ima neke veze s godišnjim dobima, međutim, zasad nemaju jasnu predstavu o njegovom nastanku. Jedna Titanova godina traje 30 naših, pa je istraživanje njegovih sezona dugotrajan proces. Ali prema nekim podacima vir bi mogao da bude znak da na južni pol meseca stiže zima. Naime, kada je letelica Kasini stigla do Saturna, visoko iznad severnog pola Titana snimila je kapu gustog sjaja i sličan vrtlog.
Godine 2009. na severnoj polulopti počelo proleće, a na južnoj jesen. Krajem marta, Kasini je prvi put zabeležio formiranje sjaja nad južnoj polulopti.
"Buduća posmatranja ovih pojava trebalo bi da razotkriju dinamičke modele cirkulacija na Titanu, njegovu hemiju, oblake i stvaranje aerosola u gornjim delovima atmosfere", rekao je Bob Vest jedan od članova Kasinijevog tima u NASA-i.
Titan je pretežno izgrađen od stena, leda i metana. Budući da se sastavom, kao i temperaturama, značajno razlikuje od Zemlje, možemo da očekujemo da će kamere tamo zabeležiti neobične vremenske pojave poput ovog vrtloga koji se okreće puno brže od Titana – gasovi naprave pun krug za devet sati, dok Titanu za okret oko svoje ose treba 16 dana.