Senzacionalno: Naučnici pretvorili kožne ćelije u srčane!
Naučnici su po prvi put uspeli da pretvore ćelije kože težih srčanih bolesnika u zdrave ćelije srčanog mišića koje bi jednog dana mogle da se koriste za saniranje oštećenog srca.
Naučnici u izraelskom gradu Haifi kažu da je pred njima ipak još mnogo godina ispitivanja i istraživanja, ali rezultati znače da je moguće reprogramirati stanice kako bi one "popravile" oštećeno srce.
"Pokazali smo da je moguće uzeti ćelije kože odraslog bolesnika čije je srce popustilo i u laboratorijskim uslovima stvoriti njegove vlastite snažne mišićne srčane ćelije koje su zdrave i mlade kakve su bile u vreme kad je rođen" kazao je Lajor Gepstejn s "Technion-Israel Institute od Technology" koji je vodio istraživanje.
Naučnici kažu da bi klinička ispitivanja ove tehnike mogla da počnu unutar 10 godina. U ovom trenutku ljudi čije je srce popustilo zavise o mehaničkim pomagalima i transplantaciji srca.
Naučnici godinama istražuju mogućnosti matičnih ćelija nadajući se da će iskoristiti njihove potencijale u transformaciji kako bi lečili niz bolesti. Postoje dva glavna oblika matičnih ćelija - embrionalne i tzv. reprogramirane matične ćelije.
Gepstejnov tim koristio je ćelije kože dvojice muškaraca starih 51 i 61 godinu i transformisao ih dodavanjem tri gena te male molekulske kiseline u jezgru ćelije. Utvrdili su da su te transformisane ćelije mogle da se pretvore u glatke mišićne ćelije srca jednako kao što su se kožne stanice mladih zdravih osoba mogle pretvorile u srčane ćelije.
Nakon toga u laboratorijskim uslovima naučnici su ćelije razvijali paralelno s postojećim srčanim ćelijama i unutar 24 do 48 sati te dve vrste ćelija zajedno su "otkucavale". U zadnjem delu istraživanja novo tkivo transplantovano je u srce zdravog pacova i ono je počelo da se povezuje sa srčanim tkivom životinje.