Uskoro će nam umesto oštećenih organa i udova rasti novi!?
Zamislite da mogu da vam umesto amputirane ruke, noge ili nekog oštećenog vitalnog organa poput srca izrastu potpuno novi i zdravi. Prema mišljenju nekih naučnika ovaj ljudski san sada je nadohvat ruke, a jedan od prvih organa koji bi mogao da se regeneriše je srce.
Sposobnost nekih životinja, pogotovo daždevnjaka da obnavljaju izgubljene udove fascinirala je još Aristotela, Voltera, Darvina i mnoge druge. Neki crvi iz odsečenog repa mogu da obnove celo telo pa i glavu. Hidra, dalji rođak meduze, u stanju je da regeneriše ceo organizam iako bismo je pre toga samleli u sokovniku.
Pos i njegovi saradnici pokazali su pre desetak godina da riba zebrica može da obnovi teško oštećeno srce. Jedno istraživanje stručnjaka sa Univerziteta Gladstoun, objavljeno prošli mesec u časopisu Stem Cell Reports, potvrdilo je da slično može da se učini i s tkivom ljudskog srca. Naime, tim je u laboratoriji uspeo da učini da mišić, koji je srčanim udarom pretvoren u mrtav beživotni ožiljak, ponovno postane elektrovodljiv.
Deca i miševi imaju sličnost
Sposobnost obnavljanja delova tela nije potpuno strana ljudskom organizmu. Na primer poznato je da mala deca mogu da regenerišu vrhove prstiju. Sličnu stvar mogu da urade i mladi miševi.
Naučnik Ken Muneoka je 2010. godine sa svojim saradnicima na Univerzitetu Tulan poazao da se sposobnost regeneracije može podstaknuti i kod odraslih životinja. Mada miševi nisu isto što i ljudi, dovoljno su nam slični da možemo da zaključiti kako smo i mi sposobni za slične procese.
Eli Tanaka sa Instituta Maks Plank kaže da je još prerano reći kako ćemo uskoro obnavljati cele udove, ali je uverena da će se u ovom području medicine uskoro dogoditi prekretnica.
"Kroz dve ili tri godine istraživanje genetike daždevnjaka trebalo bi da otvori brojne nove mogućnosti', kaže Tanaka.