NASA poslala letelicu na Mars
NASA je iz Kejp Kanaverala na Floridi, lansirala prema Marsu najnoviji rover - Kjuriositi (Znatiželja). Projekt je vredan preko 2,5 milijarde dolara i trajaće više od dve godine.
Težak gotovo tonu, raspoređene na šest točkova, Kjuriositi je znatno veći od svih ostalih robota koji su do sada spušteni na Mars. Rover nosi i najmoderniju opremu za istraživanje površine "crvene planete", bušilica i laser, koja bi trebalo da utvrdi da li je Mars ikada bio pogodan za život.
Američka svemirska agencija lansirala je robota, poznatog i kao Marovska naučna laboratorija ( MSL, Mars Science Laboratory ), u 16 časova po našem vremenu.
Lansiranje je samo početak misije za koju se NASA nada da će postati višegodišnja naučna kampanja na Marsu. Kjuriositijeva plutonijumska baterija će izdržati više od deceniju, ali drugi delovi opreme zakazaće mnogo pre toga. Naučnici očekuju da će robot, veličine automobila, moći da razvije brzinu između 30 i 90 kilometara na sat, a tokom dvogodišnje misije proći će minimalno 19 kilometara.
Podsetimo da su Rusi nedavno lansirali sondu ka Marsu, ali zbog izvesnih problema ostala je u Zemljinoj orbiti.
ESA je uspela da stupi u kontakt sa letelicom "Fobas" u kontakt 23. novembra.
Kjuriositiju će trebati oko osam meseci da stigne do Marsa, a na površinu planete spustiće se posebnom tehnikom "vazdušne dizalice".
Sonda s MSL-om će u atmosferu Marsa uleteti brzinom većom od 20 hiljada kilometara na sat, a poseban štit sačuvaće rover od izgaranja.
Dodatnu deceleraciju daće padobran, a maksimalno usporavanje pre spuštanja na površinu pružiće četiri raketna stabilizatora vazdušne dizalice koja će potom žičanim konopcima spustiti Kjuriositi.
- Taj rover nije samo tehnički najsposobniji rover ikada poslat na drugu planetu, to je zapravo najsposobnijih naučni istraživač koji smo ikada poslali u svemir - istakao je Ašvin Vasavada, zamenik vođe projekta MSL-a.