Neobična Sunčeva oluja preselila polarnu svetlost
Zbunjujuća Sunčeva oluja povukla je polarnu svetlost na Zemlji neobično daleko ka jugu, iznenadivši stručnjake za svemir i priredivši retko zadovoljstvo znatiželjnicima u SAD.
Pojavu je u noći između ponedeljka i utorka snimljena od Arkanzasa do Kentakija i Džordžije, na krajnjem jugu SAD. Posebna automatska kamera agencije NASA, koja fotografiše nebo svakog minuta, snimila je na jugu, u Alabami, 20 minuta žive crvene i zelene polarne svetlosti (Aurora Borealis).
Fotograf iz Arkanzasa Brajan Emfinger, iskusni specijalista za fotografisanje oluja, rekao je da je pojava bila "izuzetno živa, najživopisnija koju sam ikada video. A tokom 15 do 20 minuta nebo je sasvim 'poludelo'".
Ovo je tek drugi put za 10 godina da se polarna svetlost vidi daleko na jugu. To je veoma redak događaj, rekao je naučnik NASA Bil Kuk.
Zvaničnici u Centru za prognozu pojava u svemiru, u Boulderu, Kolorado, kažu da su iznenađeni. Taj centar prati oluje na Suncu koje izazivaju polarnu svetlost nad polovima Zemlje.
Ovog puta oluja na Suncu je, po njihovom osmatranju, bila isuviše mala da bi "preselila" polarnu svetlost na jug.
Međutim, kažu u Centru, ta Sunčeva oluja je bila neobična jer je stigla do Zemlje osam sati brže nego što se očekivalo.
Polarna svetlost nastaje kada namagnetisane čestice ispaljene olujom sa Sunca, uđu u magnetno polje Zemlje. Tako naelektrisan gas počinje da svetli crveno i zeleno visoko u atmosferi, slično neonskoj cevi, što se vidi sa površine Zemlje.
Sunčeve oluje mogu da oštete satelite i električne mreže, ali ovog puta se to nije dogodilo.