Stiže li kraj: Treba li da se plašimo smene polova Sunca?
Kada kažemo smena polova, da, mislimo upravo na to: severni će postati južni i obratno. Prema NASA-inim podacima severni je već promenio polaritet dok južni kasni. Neke internet stranice najavile su da bi ova smena mogla da izazvove kataklizmične pojave na Zemlji. Međutim, stručnjaci tvrde da ona neće imati ozbiljnijih posledica osim što će svemirsko vreme postati malo turbulentnije.
Ova smena polova dešava se na otprilike svakih 11 godina na vrhuncu ciklusa Sunčevih aktivnosti. Ona ne izaziva povećanje broja ili snage Sunčevih zraka, koronalnih izbačaja mase ili oluja.
Pročitajte još: |
Iz naše perspektive posledice će biti blage i uglavnom povoljne, a ne katastrofične. Na primer, neki mediji su najavili da bi smena mogla negativno da utiče na klimu i pojača intenzitet opasnih kosmičkih zraka.
Stručnjaci naprotiv tvrde da će ona povećati deformaciju tzv. strujne površine koja se proteže od Sunčevog ekvatora prema spolja u svemir što će imati blagotvoran uticaj. Ova strujna površina nastaje indukcijom struje koju stvara rotacija Sunčevog magnetnog polja.
Ovako deformisana strujna površina biće još bolji štit od visoko energetskih čestica kosmičkih zraka koji nastaju u eksplozijama zvezda, a putuju brzinama približnoj brzini svetlosti. Galaktičke kosmički zraci inače mogu da uzrokuju štete na satelitima i mogu da naškode zdravlju astronauta u orbiti.
Pad nivoa kosmičkih zraka imaće blag uticaj na klimu na Zemlji, ali i on će biti pozitivan.