Čulo ukusa utiče čovekovo prosuđivanje
Naučnici sa univerziteta u Njujorku pokazali su u svom istraživanju da je fizička odbojnost povezana sa moralnom. Dokazano je da ugodni i slatki ukusi mogu da probude pozitivna osećanja prema drugima. Ali, šta se događa kada je situacija obrnuta?
Naučnik Kendal Eskin i njegovi saradnici zatražili su od 57 kandidata da u rasponu od jedan do 100 procene koliko su moralni određeni scenariji. Ponuđene situacije varirale su od čoveka koji želi da pojede svog umirućeg psa, do prvih rođaka koji se spremaju na seksualni čin.
Nakon polovine ispitivanja, nekim kandidatima ponuđeno je gorko piće, drugima slatki sok, a ostali su pili vodu.
Podaci su pokazali da su oni koji su konzumirali gorka pića kasnije mnogo oštrije prosuđivali scenarije u odnosu na one koji su pili vodu, a ocene su bile oko 27 odsto više osuđujuće.
Dakle, fizička zgađenost uticala je na jaču moralnu osudu.
Ovaj efekat bio je izraženiji kod ispitanika sa konzervativnim političkim stavovima, u odnosu na one koji imaju liberalne vrednosti, prenose agencije. Istraživači su zaključili da naša percepcija određenog ukusa može uticati na naša moralna prosuđivanja više nego što smo mislili.
U svetlu tih činjenica, naučnici smatraju da osobe koje imaju važnu ulogu u formiranju naših moralnih i političkih ideala bi trebalo da se suzdrže od konzumacije hrane i pića neugodnih ukusa.