Malarija, nezaustavljiva bolest 21. veka
Nova vrsta komarca otkrivena u Africi bi mogla dodatno zakomplikovati borbu protiv malarije, tvrde naučnici.
Francuski naučnici koji sakupljaju komarce oko bara u blizini sela u Burkini Faso, identifikovali su podtip gambijskog malaričnog komarca, koji se razlikuje od svake dosad poznate vrste.
Komarac je veoma podložan infekcijama povezanim sa parazitom malarije, najviše se kreće napolju, vrlo retko u zatvorenom prostoru, tako da lako izbegava mere kontrole i praćenja.
Komarca je zajedno sa kolegama iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja otkrio dr. Ken Vernik. Nazvao ga je Gondri, po selu u blizini kojeg ga je i pronašao, pišus svetske agencije.
"Veoma su podložni parazitu malarije, preferiraju ljudsku krv i ima ih u izobilju. Ne mogu reći da su bezopasni", rekao je dr. Vernic. Prema njegovim rečima, njegov tim još uvek ne može da izračuna za koliki je procenat prenosa malarije novotkriveni komarac odgovoran, ali strahuju da bi mogao biti glavni faktor.
Malarija je zarazna bolest koju šire komarci i koja preti čak polovini ljudske populacije. Većinom su žrtve deca mlađa od pet godina koja žive u siromašnim afričkim zemljama. Svetska zdravstvena organizacija je napredovala u borbi protiv malarije u poslednjoj deceniji jer je broj smrtnih slučajeva uzrokovanih malarijom sa više od milion u 2000. godini smanjen na 781.000 u 2009. godini.
U istraživanju objavljenom u časopisu Sajens, francuski naučnici su rekli da se novootkriveni komarac razlikuje od svih dokumentovanih vrsta. To je verovatno zbog toga što su gotovo svi komarci prikupljeni za istraživanje pronađeni unutar objekata u kojim ljudi žive, jer je tu najlakše uhvatiti ove insekte.
Ovog su puta naučnici odlučili da sakupe komarce sa otvorenog prostora i detaljnije ih analiziraju. Nakon što su pronašli novi podtip, uzgajili su nekoliko novih generacija u laboratoriji. Saznali su da je novi podtip znatno podložniji parazitu malarije od komaraca koji se obično nalaze u unutrašnjosti prostorija.
Naučnici kažu da bi Gondr mogao biti i mlada vrsta komarca i da je možda evoluirao od tipa komarca koji živi u unutrašnjosti prostorija nakon što je postao otporan na insekticide.
Svetska zdravstvena organizacija tvrdi da bi do 2015. godine moglo biti moguće zaustaviti smrtnost zbog malarije uz pomoć većih novčanih ulaganja. Uprkos tome, dr. Vernik je rekao da otkrića poput ovog predstavljaju dodatak na listu bolesti protiv kojih se bitka nikad neće završiti.
"Parazit je pametniji od svih koje su imunolozi proučavali, a komarac je pametniji od svih biologa koji su ga analizirali. To nije fer borba", zaključio je dr. Vernik.