Ulja koja nikako ne treba koristiti na plaži
Mnogi će na plažu, umesto kreme za sunčanje, poneti mešavinu raznih ulja sa dodatkom eteričnih ulja, a sve sa ciljem da što pre pocrne. Međutim, to što se pored plaža u Crnoj Gori prodaju maslinovo i kantarionovo ulje, ne znači da su baš zdrava za sunčanje. Naime, ona neguju kožu i ublažavaju opekotine posle sunčanja, ali i pomažu da ih što pre dobijete ako se nauljeni čvarite na plaži.
Kantaironovo ulje je fotosenzibilno, to jest osetljivo na svetlost, zbog čega se nikako ne sme nanositi pre izlaganja UV zracima. Koliko je zdravo i blagotvorno kada je u pitanju lečenje opekotina i rana, toliko je štetno kada je sunčanje u pitanju.
Skoro isto važi i za maslinovo ulje koje ima fantastičan efekat na kožu, vlaži je i čini elastičnom, ali je neće zaštititi od ultraljubičastih zraka. Vrlo često može da izazove opekotine, koje učestalim ponavljanjem izazivaju trajna oštećenja na koži poput hiper-pigmentacije, solarne keratoze ili raka kože.
Upravo zbog koži treba obezbediti adekvatnu zaštitu kremama s odgovarajućim zaštitnim faktorom. To mogu biti i prirodne kreme, napravljene od biljnih ulja, ali ulja koja imaju prirodni zaštitni faktor.
Ulje koje pruža najveću zaštitu od sunca je ulje semenki maline, koje zavisno od načina uzgoja ima faktor od 28 do 50. Ima jaka protivupalna svojstva i veoma je pogodno za kožu sklonu iritacijama i ekcemima.
Sledeće po efikasnosti je ulje lešnika, koje je popularan dodatak kozmetičkim proizvodima. Štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprečava fotostarenje i štetan uticaj spoljnih faktora. Procenjeni prirodni SPF ulja lešnika je između 10 i 30.
Ulje semenki šargarepe je veoma efikasno u zaštiti od sunca, sa visokim faktorom između 38 i 40. Ulje pšeničnih klica je najbolji prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za negu kože. Zaštitni faktor od sunca mu je 20.
Ulja s manjim zaštitnim faktorom su jojoba, susamovo, ulje kokosa, badema, ricinusa, makadamije i njihov faktor varira između 5 i 10. Ova ulja nikako ne treba samostalno koristiti, već samo kao deo uljane mešavine u koju će se dodati veći procenat ulja sa visoki faktorom.
Smatra se da preparat sa zaštitnim faktorom 50 efikasno filtrira i štiti od 98 odsto UVA zraka koje dolaze do naše kože, što je i maksimalni zaštitni faktor.