Obline su u modi, mršavice više ne prodaju novine
Svetski modni magazini često su bili na meti kritika javnosti jer su se na njihovim naslovnim stranama uglavnom pojavljivale mršave, neuhranjene manekenke, koje su bile idoli milionima devojčica. Na sreću, izgelda da su se vremena promenila. Sada brojni magazini digitalno obrađuju fotografije devojaka kako bi izgledale "punije", a njihove obline bile što izraženije.
Bujno poprsje i velika zadnjica su u modi, a za to su zasigurno velikim delom zaslužne i Bijonse, Dženifer Lopez, Keli Bruk i Kim Kardašijan. Devojke danas žele da izgledaju baš poput njih, ženstveno, seksi i zavodljivo.
"Više nije u modi mršavi izgled. Svi žele obline i bujan dekolte, zbog čega se sve više magazina odlučuje da digitalno obrađuje fotografije i 'malo doda' devojci s naslovnice", rekao je stilista Filip Bloh.
"Te jadne devojke (modeli) prisiljene su da mršave i izgube obline. Tako da, kada njih fotografišemo, uvek moramo da retuširamo fotografije kako bismo ih učinili punijim", rekla je Nađa Atval, publicista i modni menadžer.
Inače, prvi put se o "dodavanju volumena" modelima počelo pričati pošto je objavljeno da je Džejn Druker, urednica magazina Zdravlje u Engleskoj odlučila da retušira fotografiju manekenke koja joj se činila premršavom i bolesnom da bi bila na naslovnoj strani.
Danas to čine i urednici brojnih poznatih magazina, kao što su SELF, Vog, Kosmopoliten... Međutim, interesantno je da se isti trend dešava i u filmskoj industriji, gde se traže glumice s oblinama, pa ih na plakatima često možemo videti sa grudima i zadnjicama većim nego u stvarnosti.
Ipak, iako izgleda zdravije, mnogi se protive i ovakvom prikazivanju žena. "Praksa digitalnog obrađivanja fotografije da bi manekenka izgledala punije, izazovnije, mršavije, niže ili više, loše se odražava na modnu industriju. Sve su to tehnike koje stvaraju iliziju i iskrivljuju stvarnost. To je loše jer se žene sada upoređuju sa takvim fotografijama, a ne sa stvarnim osobama. I čak i ako znaju da u stvarnosti devojke s naslovnica ne izgledaju tako, zbog neprestanog bombardovanja takvim fotografijama one se osećaju kao da ne mogu da prae standarde lepote", rekla je Džena la Flejt, osnivač organizacije Prijatno mršavljenje.
Ima i onih koji tvrde da je priča o manipulisanju fotografijama prenaduvana i da su modeli danas većinom devojke koje imaju obline, a ne mršavice, kao što je nekada bilo praktikovano.