Ništa bez Željka i Marije
Ove godine u maju navršava se punih deset godina od kako je Srbija odnela pobedu na Evroviziji. Marija Šerifović sa kompozicijom "Molitva" osvojila je 268 poena i ubedljivo trijumfovala u Helsinkiju. Posle prve i jedine pobede Beograd je sledeće godine bio domaćin Evrosonga.
Narednu deceniju srpski predstavnici imali su uspone i padove.
U Beogradskoj areni 2008. godine našu zemlju je predstavljala Jelena Tomašević sa numerom "Oro" i osvojila je visoko šesto mesto.
Godinu dana kasnije 2009. u Moskvu je otputovao Marko Kon sa pesmom "Cipela", ali nije uspeo da se plasira u finale.
U Oslu je 2010. godine nastupao Milan Stanković.
Mnogo se očekivalo od njega i pesme "Ovo je Balkan" koju je komponovao Goran Bregović, ali je Milan završio na 13. mestu.
Ništa bolje nije prošla ni Nina Radojičić na takmičenju u Diseldorfu 2011. godine.
Vrcavu pesmu "Čaroban" napisala je Kristina Kovač, ali je Nina takmičenje završila na 14. mestu sa svega 85 bodova.
Svoje bogato evrovizijsko iskustvo kao takmičar, ali i kompozitor Željko Joksimović (2004. bio drugi u Istanbulu) je ponovo iskoristio kao srpski predstavnik na takmičenju u Bakuu 2012. godine.
Sa numerom "Nije ljubav stvar" on je blistao na glamuroznoj sceni, osvojio je 214 glasova, ali je takmičenje na kraju završio kao treći.
Ipak, bio je to najbolji plasman Srbije u prethodnih pet godina, a naša zemlja se vratila u evrovizijski vrh.
Međutim, sve je palo u vodu već naredne godine u Malmeu.
Ženski bend Moje tri (Mirna Radulović, Sara Jovanović i Nevena Božović) sa pesmom "Ljubav je svuda" nisu uspele ni da se plasiraju u završnicu takmičenja.
Zbog finansijskih problema Srbija je 2014. godine odustala od takmičenja, ali se na evrovizijsku scenu vraća već naredne 2015. godine.
U Beč odlazi Bojana Stamenov sa kompozicijom "Beautdž Never Lies".
Po prvi put jedan srpski takmičar pesmu je izveo na engleskom jeziku, a Bojana je osvojila deseto mesto.
U Stokholm 2016. godine otputovala je Sanja Vučić sa numerom "Goodbye" s kojom osvaja 18. mesto.
Ove godine boje Srbije braniće Tijana Bogićević sa numerom "In Too Deep" i mnogi se nadaju dobrom plasmanu, možda i pobedi zašto da ne.
Učinak zemalja bivše Jugoslavije
Uprkos svemu Srbija je najuspešnija zemlja sa prostora bivše Jugoslavije kada je u pitanju evrovizijsko takmičenje.
Hrvatska pod svojim imenom nastupa od 1993. godine, a najveći uspeh im je bilo četvrto mesto.
Doduše, oni sebi pripisuju i pobedu Rive 1989. godine, iako je tada ovaj hrvatski bend nastupao kao predstavnik tadašnje Jugoslavije.
Nešto bolji su Bosanci, koji su sa pesmom "Lejla" Željka Joksimovića koju je pevao Hari Varešanović uspeli da doguraju do trećeg mesta 2006. godine, što je i bio najveći uspeh BiH.
Za 22 godine koliko se Slovenci takmiče na Evrosongu najveći uspeh je bilo sedmo mesto.
Ni Makedonci nisu imali baš mnogo sreće, a najbolji plasman imala je Elena Risteski 2006. godine kada je osvojila 12. mesto.
Što se tiče Crne Gore, do sada nisu zabeležili veći uspeh.
Najbolje plasiran bio je Nenad Knežević Knez 2015. godine u Beču kada je takmičenje završio na 13. mestu.
Polemike oko Julije
Julija Samoilova, koja će predstavljati Rusiju u Kijevu, izazvala je brojne polemike u Ukrajini. Njoj se zamera što je pre dve godine održala koncert na Krimu. Njen dolazak u Kijev Ukrajinci smatraju za provokaciju Moskve i traže da joj se ne dozvoli da učestvuje na takmičenju. Iz Kremlja podsećaju da je Evrosong međunarodno takmičenje i da zemlja organizator mora da poštuje pravila festivala. Samoilova je rekla za Frans pres da joj je san da učestvuje na Evroviziji i da pokušava da ne misli na polemiku.