Egzit košta kao letovanje
Prosečni posetilac ovogodišnjeg Egzita iz unutrašnjosti zemlje moraće da izdvoji oko 300 evra za transport, smeštaj, hranu i piće za četiri festivalska dana, od 12. do 15. jula.
Samo za rashlađivanje neizbežnim pivom po tropskim vrelinama egzitaši će dnevno morati da potroše blizu 700 dinara, dok će im dnevni budžet za hranu stajati od 500 do čak 1.400 dinara, u zavisnosti od prohteva. Pola litra osvežavajućeg alkoholnog napitka staje između 60 i 80 dinara, a približne su i cene sokova, s tim što će unutar zidina same tvrđave, kao i svake godine, vladati posebna valuta - takozvani tokeni.
Tokeni i ove godine
Ulaznice Komplet 6.990 (do 10. jula) Prevoz Voz (u jednom pravcu i povratna) Putarine Beograd - Novi Sad (E75) 240 Smeštaj (jedna noć) Kamp 260 Piće i hrana Pivo (1/2 l) 60 - 80 |
Organizatori će narednih dana objaviti tačne cene svakog od njih, ali se pretpostavlja da će tokeni za jednu vodu koštati oko 80, za sok ili vino oko 100, a za pivo i energetske napitke oko 140 odnosno 200 dinara. Posetioci festivala bekstvo od gladi mahom traže u raznim jelima sa roštilja, čija se cena u montažnim restoranima brze hrane kreće od 140 do 350 dinara po osobi. Izdaci, naravno, drastično rastu za goste kojima je svakoga dana potreban jedan kuvani obrok, koji se u novosadskim restoranima može naći po ceni od svega 350, ali i čak 1.200 dinara.
Najjeftinija varijanta četvorodnevnog boravka na Egzitu za posetioce koji ne mogu kod rođaka ili prijatelja u Novom Sadu da obezbede prenoćište iznosi 8.318 dinara, u šta je uključena cena ulaznice za festival, prevoz vozom u drugom razredu i smeštaj u kampu. Toj cifri treba dodati bar još 2.000 dinara, pod pretpostavkom da je 500 dinara dovoljno da se u prodavnici kupi hrana za tri tanušna dnevna obroka i pod pretpostavkom da je gost na strogom vodenom režimu.
Mnogo napornija varijanta u kojoj se preskače noćenje u Novom Sadu i svakog dana vraća u Beograd. Na taj način uštedećete tek 170 dinara.
Ukoliko ste sreće da u Novom Sadu još ima slobodnih soba, posebno onih najjeftinijih, četiri dana zabave koštaće vas 13.258 dinara, naravno, ako ne jedete i ne pijete ama baš ništa.
Na svakih sat vremena iz Beograda vozovi će produžavati za Novi Sad, za šta se mora izdvojiti 180 do 300 dinara. Deo stranaca, pa i naših sugrađana koji žive u inostranstvu odlučiće se i za avionski let do aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu, gde će svakog trenutka "vrebati" taksisti i naplaćivati od 4.000 do 8.000 dinara do tvrđave. Uvedena je i direktna autobuska linija Novi Sad - aerodrom - Novi Sad, a cena karte u jednom pravcu iznosi 950 dinara.
Cene prenoćišta kreću se od četiri do čak 63 evra za noć, ali je broj slobodnih mesta iz sata u sat sve manji. Vrlo su povoljni studentski domovi "Slobodan Bajić" i "Veljko Vlahović", gde noć staje oko 13 evra.
Hoteli na tvrđavi 60 evra
U apartmanima i kvalitetnijim hostelima prenoćište košta od 15 do 24 evra, a najskuplji su luksuzni hoteli, pre svih "Leopold" na samoj tvrđavi i "Centar" u srcu grada, gde je noćenje sa doručkom 60,5 odnosno 63 evra. Kao i svake godine, organizatori su se postarali i za kamp, koji će od 9. do 18. jula biti stacioniran na novosadskoj plaži Štrand kraj Dunava koji košta svega 2.600 dinara.
Tokom Egzita novosadski gradski prevoz nudi nedeljne karte za neograničen broj vožnji za585 dinara. Za 2.500 dinara dnevno može se iznajmiti "jugo" za krstarenje Novim Sadom i okolinom, a svi oni koji budu automobilom stizali iz ostalih krajeva Srbije moraće da, osim za gorivo, izdvoje i od 240 do 970 dinara za putarine na auto-putu.