Šest decenija RTS: Gledaocima se (ne) može ugoditi
Sa dva velika besplatna koncerta na Stadionu Tašmajdan RTS je obeležila 60 godina postojanja televizijskog programa, kada je 23. avgusta 1958. u etar emitovan prvi kadar eksperimentalnog programa. U senci direktnih prenosa uspešnih muzičkih fešti ostalo je preispitivanje uloge Javnog servisa u današnjem medijskom prostoru Srbije.
Kvalifikacijama od "izuzetno loše" pa sve do omiljene srpske izreke "nikad gore", deo javnosti RTS-u upućuje kritike, pre svega, na račun informativnog programa. O Javnom servisu danas, za Vesti-online govorili su Branka Otašević, Nenad Ristić, Milivoje Pavlović i Vladimir Vuletić.
Za Branku Otašević, doajena srpskog novinarstva u domenu televizijske kritike, nema spora da sadašnjim uređivanjem informativnog programa RTS ne zadovoljava "šarolikost političkog života". Iako je svesna da ljudima u RTS nije lako, da se sa svih strana od njih mnogo očekuje, misli da bi sa boljom organizacijom i više entuzijazma mogli da postignu sve ciljeve, pre svega na planu informative i kulture.
- Imam utisak da se RTS previše okrenuo zabavi i da trči nepotrebnu trku sa komercijalnim televizijama koje imaju potpuno drugačije programske ciljeve. Trebalo bi da se vrati osnovnim zadacima: dobro, profesionalno, tačno, precizno i blagovremeno informisanje. Da se neguje tradicija, ali istovremeno i da se otvara prostor savremenim kreativcima - precizira dugogodišnja novinarka "Politike".
Nenad Ristić, prepoznatljivo lice nekadašnjeg informativnog programa televizije, i sam se jedno kratko vreme posle petooktobarskih promena nalazio u ulozi koju danas imao generalni direktor RTS Dragan Bujošević. To što je bio u Bujoševićevim "cipelama" verovatno je i uticalo na razumevanje delikatne pozicije prvog čoveka Javnog servisa.
- Sa principom da pristojna Srbija zaslužuje pristojan program, Bujošević drži ravnotežu koliko god može, jer ne zaboravite da je to Javni servis koji mora da prati aktivnosti vlade.
Predsednik Programskog saveta RTS Milivoje Pavlović smatra da je "ova ustanova izrasla u središnu medijsku, kulturnu i nacionalnu ustanovu". U to ga nije razuverilo ni iskustvo koje je doživeo kada je javno kritikovao seriju "Nemanjići" u produkciji ove kuće.
- Istina je da smo mi kao društvo malo razmazili televiziju, tako da i naše dobronamerne kritike nisu naišle na najbolji prijem. Ipak, nešto su popravili posle probne epizode. Meni je žao što nije bilo više raspoloženja da se pogledaju radne verzije i da se još ponešto popravi, ali verujem da će to iskustvo biti korisno za svaki budući razgovor o ambicioznijim projektima i da ne sme da bude mimoiđeno u razgovoru o eventualnom nastavku serije, o čemu će svakako odlučivati više ljudi nego što se ponekad činilo u ovoj kući - kaže Pavlović.
Predsednik Upravnog odbora RTS Vladimir Vuletić kaže za Vesti-online da je za UO ključno da Javni servis ispunjava ono što su njegovi zakonom propisani ciljevi.
- Neke uspešnije i šire, neke manje uspešno, a neke možda nedovoljno, ali rekao bih da sve zadovoljava na tom osnovnom nivou - smatra Vuletić.
Na primedbu da se opozicija žali da o njihovim aktivnostima RTS ne izveštava i da ih gotovo i nema u Drugom dnevniku, najgledanijoj informativnoj emisiji, Vuletić se ograđuje opaskom da se UO ne meša u uređivačku politiku.
- Treba praviti razliku između pojavljivanja političara vladajućih stranaka u svojstvu stranačkih i državnih funkcionera. Analiza beogradskih izbora je pokazala da je RTS ispoštavala zakonsku obavezu o ravnopravnom predstavljanju stranaka, pa faktički nije bilo nijednog prigovora opozicionih stranaka. Druga je stvar kada političari vladajućih partija zloupotrebljavaju državnu funkciju, pa odjednom u vreme predizborne kampanje imamo česta otvaranja fabrika, koje je RTS dužan da proprati. Ali, to je tema koju bi političari u skupštini morali između sebe da razreše i nije korektno prebacivati odgovornost na Javni servis. Pravo pitanje je zašto u zakonu nije ograničeno pojavljivanje državnih funkcionera u vreme predizborne kampanje? - ističe Vuletić.