Otvoren Paviljon Srbije u Veneciji
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević otvorio je u četvrtak u Đardinima, u okviru 57. Međunarodne izložbe savremene umetnosti, Paviljon Srbije gde je postavljena izložba "Enklavia: Slikarstvo, posledica ovakvog života" kustosa Nikole Šuice, a svoje radove su izložili Marija Dragičević, Vladislav Šćepanović i Dragan Zdravković.
Svečanom otvaranju između ostalih su prisustvovali, ministar civilnih poslova Adil Osmanović, ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco, umetnici Vladimir Veličković, Uroš Đurić, Mrđan Bajić, Ivan Grubanov, Raša Todosijević, dramska spisateljica Biljana Srbljanović i drugi.
Prisutne je pozdravio i komesar nastupa Srbije na Bijenalu u Veneciji Slobodan Nakarada, koji je izrazio nadu da će posetioci uživati u izložbi, jer su oni uživali postavljajući je, te je istakao da je samo tokom jučerašnjeg dana postavku videlo oko 2.000 ljudi.
Izložba je namenski nazvana "Enklavia", a ova kovanica je dospela sa uklesanog natpisa "Jugoslavia", iznad ulaza u Paviljon koji je decenijama služio za bijenalna predstavljanja umetnosti i arhitekture našeg podneblja.
Umetnik Vladislav Šćepanović će u ovom paviljonu izložio ciklus slika pod nazivom "Playground".
- Taj naziv je metafora za novu paradigmu života u kojoj video-igre i nova, digitalna realnost predstavljaju model globalne destrukcije. Fizički svet se polako preoblikuje u hibrid kojim sve više rukovode osobine virtuelne realnosti. I čovek sam je u postupku potpune kiborgizacije, tako da biološko biće sve više potiskuje tehnološko biće. Iz tog razloga, jedna od krucijalnih ljudskih crta kao što je empatija nestaje, a destrukcija se predstavlja kao samo još jedna video-igra u kojoj su akteri u funkciji zabave ili ideološkog preoblikovanja ljudi. Softveri su preuzeli komandu i oni postavljaju granice našeg delovanja, kako kulturne, tako i ideološke. Iz tog razloga smatrao sam da je to jedna važna tema i ciklus koji izlažem na Bijenalu posvetio sam navedenom problemu nazvavši ga "Playground" - kaže Šćepanović za “Blic”.
Dragan Zdravković ističe da je Bijenale u Veneciji mesto gde je svaki scenario moguć, a objašnjava kako on tumači podnaslov izložbe "Slikarstvo, posledica ovakvog života".
- Posledica ovakvog života je svaki čin koji iznedrimo, dok mi koji slikamo ostavljamo sa svojim delima dokazni materijal o životu koji nas je zadesio. Ostavili smo mogućnost širokog tumačenja naslova, ali smo svesni da formulacija „ovakav život“ može da predstavlja i individualnu odrednicu kod svakog posmatrača koja bi trebala da premosti jaz između opšteg mesta i ličnog iskustva - navodi Zdravković i objašnjava koju poruku nosi njegov ciklus slika "Stanje hibernacije".
- U vremenu velikih svetskih previranja i neizvesnosti nosi poruku da ako "usporimo" rad našeg srca i osećaj svakodnevnog munjevitog protoka vremena, otkrivamo da u sebi nosimo dovoljno sadržaja kojim se možemo baviti, i da možemo oblikovati taj unutrašnji prostor beskrajno dugo. Ulazak u ciklus "Stanje hibernacije" bio je posledica dubokog razočaranja u političke promene i prestanak očekivanja bilo kakvog suštinskog uzdizanja kroz politiku, ali kasnije sam uočio da to ne mora biti lokalnog karaktera... Pokušavam da naslikam mesta u kojima vreme gubi svoju snagu, srce usporava svoj tempo, mesta melodične tišine i večite igre - priča Zdravković. Milena Dragičević, koja živi i radi u Engleskoj, odakle se priključila ostaloj dvojici umetnika u Veneciji, izložila je osam slika iz serije "Podizanja za Transatlantiku" (Erections for Transatlantica).
- Transatlantika je mesto porekla. Slike su tačno ono što naslov sugeriše: one predstavljaju prinošenje ili darove. Za mene Bijenale predstavlja veliku platformu sa ogromnom publikom. Raduje me i čini me ponosnom što će veliki broj ljudi iz najrazličitijih sfera života, kako umetnici, tako i ne-umetnici, uživati u mom radu. Raduju me i prilike za sklapanje novih prijateljstava - zaključuje Milena Dragićević.
Bijenale se svečano otvara 13. maja, a umetnička direktorka Kristin Masel postavila je temu "Viva Arte Viva" (Živela živa umetnost).