Slavna Karmen opet na sceni
Iako je pet godina odsustvovala sa scene, kada je na vrhuncu karijere odlučila da se posveti profesuri i roditeljstvu, mecosopran Milena Kitić ponovo je u žiži svetske operske javnosti. Naime, u Los Anđeles operi za 17. maj je zakazana premijera Masneove opere "Thais", njoj je poverena uloga Albine, a slavni tenor Plasido Domingo će prvi put u svojoj dugoj karijeri pevati baritonsku ulogu Atanela. Ova produkcija će biti snimljena i za HD bioskope.
- Radimo punom parom i radujemo se seriji zakazanih nastupa. Tim je fantastičan i pravo je uživanje raditi u takvoj atmosferi - kaže Milena, koja već 14 godina živi u Americi, gde je svojim čarobnim glasom osvojila i prestižni Metropoliten i Karnegi Hol.
Na opersku scenu se vratila prošle godine kao Suzuki u "Madam Baterflaj", ali ona smatra da je njen pravi povratak bio kao Karmen u Losanđeleskoj operi, jer se ona smatra njenom ličnom kartom, pošto ju je pevala oko 250 puta na scenama širom sveta i po njoj je najviše prepoznaju.
- Posle tog nastupa su mi baš Plasido Domingo i njegova supruga Marta rekli da nikad bolje nisam pevala, i to mi je dodatno dalo krila da je moja odluka da se vratim bila prava - kaže za "Vesti" Milena Kitić.
Tako je ubrzo usledila i ova ponuda za zajednički nastup, a Milenin kalendar za ovu godinu je zgusnut brojnim nastupima. Ipak, još ne prihvata ponude van Kalifornije iz istog razloga zbog kojeg se i povukla sa scene na neko vreme.
- Svima, a posebno mojim kolegama, potpuno je bilo čudno da posle Karmen u Metropoliten operi u Njujorku, i odličnih kritika, otkažem dva potpisana ugovora (uloge Laure u Ponkijelijevoj "Đokondi" i Helene Bezuhove u Prokofjevom "Ratu i miru"). Ali ja sam odlučila da se posvetim svom sinu koji je u to vreme polazio u školu i više nije bilo tako lako da putujem sa njim na nekoliko meseci - iskrena je srpska diva.
Naravno, i to je sve bilo izvodljivo, objašnjava Milena, jer u takvim uslovima deca pohađaju "home schooling" (kućno školovanje), ali posledica toga jeste da kasnije imaju problema sa okruženjem, odnosno nisu dovoljno socijalizovana pošto ne idu u školu sa svojim vršnjacima. Pošto nije želela da dete trpi zbog njenog posla okrenula se profesuri i počela da predaje na Čepman univerzitetu i po pozivu na Univerzitetu Južne Kalifornije kao i da daje master klas pri mnogim operskim institucijama.
Regrutuje operske pevačeOsnovala je i svoj operski studio koji broji 25 studenata, od kojih su mnogi osvojili nagrade na prestižnim takmičenjima, a neki su dobili angažmane na operskim scenama širom Amerike.
|