Godišnjica smrti Mome Kapora
Na današnji dan pre tačno godinu dana umro je najbolji, kako su ga zvali, laki pisac u Srbiji, slikar i veliki boem Momo Kapor. Sahrani su prisustvovali ljudi koji su obeležili gradski život Beograda u decenijama pre ratova na području bivše Jugoslavije, a njegovim odlaskom Beograd je izgubio svog najdražeg hroničara.
Momo Kapor rođen je u Sarajevu 1937. godine. Diplomirao je slikarstvo 1961. godine na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića.
Kratko vreme je bio dekan Filozofskog fakulteta na Palama. Sa zadovoljstvom je držao predavanja i prenosio iskustva studentima. Ozbiljno je pripremao časove, pa je i slikanje, njegova prva ljubav, moralo da sačeka.
Momo Kapor, poznati umetnik i pisac, bio je veliki prijatelj novinarske kuće "Vesti".
Spomenik u čast Mome Kapora
U čast pisaca Mome Kapora, na dan njegovog rođenja, 8. aprila, na Adi Ciganliji biće postavljena skulptura od žice, urađena po njegovom crtežu "Dafne".
Obeležje u Kaporovu čast neće biti klasična bista, već trodimenzionalna skulptura od aluminijumske žice, visine oko četiri metra urađena po njegovom crtežu. Predviđeno je da se uz skulpturu "penje" neka vrsta puzavice, a da je okružuju tri breze.
Inicijativu za postavljanje obeležja pokrenuli su građani, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i supruga Mome Kapora, a prvobitno je bilo planirano da bude postavljena na godišnjicu njegove smrti, 3. marta.
Na kraju je odlučeno da postavljanje skulpture bude na dan njegovog rođenja, tako da će u aprilu, na ovaj način, Beograd odati poštu jednom od svojih omiljenih pisaca.
|
Svojim romanima Kapor je umeo da zavede cele generacije. Objavio je veliki broj naslova, romana i zborki priča. Autor je i brojnih dokumentarnih filmova i televizijskih emisija, a po njegovim scenarijima snimljeno je nekoliko dugometražnih filmova ("Bademi s onu stranu smrti", "Banket", "Valter brani Sarajevo", "Džoli džokej", "Kraj vikenda").
Romani "Una" i "Knjiga žalbi" su pretočeni u film. Jedan je od naših najčitanijih pisaca, čija su dela prevođena na francuski, bugarski, mađarski, slovenački i švedski jezik.