Todorović: Kultura u kutiji za cipele
Razumem da je kultura poslednja rupa na svirali, ali država je tu napravila ogroman problem. Nećemo da lažemo jedni druge, pa da kažemo da se cela država bavila egzodusom Srba. Ministarstvo kulture se nije bavilo egzodusom Srba, nego egzodusom institucija. Međutim, oni nisu reagovali. I onda smo došli u situaciju da su danas prištinsko Narodno pozorište, Narodnu biblioteka pred kolapsom, kaže Nenad Todorović direktor Srpske drame Narodnog pozorišta u Prištini.
Gostujući u emisiji ''Slobodno srpski“ koja se svake nedelje emituje na mreži srpskih TV stanica na Kosmetu - Mir, Most, Herc i Puls, Todorović je pričao o nehumanim uslovima u kojima radi sa kolegama, kao i da je posle dugogodišnjeg potucanja umetnika prištinskog Narodnog pozorišta, Ministarsvo kulture odlučilo da ih skući izdvojivši 25 miliona za izgradnju objekta u Kosovskoj Mitrovici. Međutim, od toga nije bilo ništa.
- Tri ili četiri miliona koje smo dobili potrošili smo na idejni projekat, jer se radi o objektu od 3.500 kvadrata. Kada smo na osnovu raspisanog tendera završili sa tom
Nema ni za ručak
|
fazom, sve je stalo. Mislim da se radi o ujedinjenim faktorima koji se zovu svetska ekonomska kriza, ne preterana zainteresovanost države i lokalne samouprave. Mi to sami nismo ni mogli da započnemo, kaže Todorović.
Prištinsko Narodno pozorište čuveno je i po tome što je jesenas napravilo neuobičajenu turneju gostujući po kosmetskim mestima u kojima žive Srbi. U selu kod Uroševca igrali su samo za jednu staricu - baka Smilju.
- Bez obzira gde smo igrali reakcije su bile iste. Mislim da je to najbolje opisala jedna žena iz Peći koja nam je poručila- samo nam dolazite da imamo sa kim da pričamo, dodaje Todorović koji je direktor tog pozorišta od 2004. godine. Ispričao je i da je tu dužnost preuzeo u jednom niškom kafiću, te da mu je pozorište ''bukvalno dato u ruke sa jednom kutijom za cipele u kojoj su bile kopije radnih knjižica“.