Svet saznaje istinu o Kosovu
Nedavno je u restoranu Fereveldli u Farvajdu blizu Vajningena, vlasnika Ranka Aćimovića, održana projekcija filma "Kosovo momenat u civilizaciji", režisera Borisa Malagurskog za koji je scenario pisao Miloš Ninković. Pre projekcije, sopranistkinja Danijel Bjelica je otpevala himnu "Bože pravde", a potom su se publici obratili Snežana Janković, ambasador Srbije u Bernu, režiser Malagurski i sveštenik Simeun Prodanović iz Ciriha.
![](/data/images/2018-03-06/719836_060314c2_iff.jpg?1520346043)
Film koji snimljen s namerom da se onemogući Kosovu da uđe u Unesko (uspelo se u tome) je zbog velikog interesovanja, pogotovo mladih ljudi, prikazan dva puta. U oba navrata sala je bila dupke popunjena, sve zajedno više od 600 gledalaca.
Posle obe projekcije režiser Malagurski se obraćao publici i ukratko govorio o problemima koje je imao, pre svega kako mu je Haradinaj pretio smrću ako prikaže film. On je zahvalio svima na dobrom dočeku, pogotovo organizatorima: Zajednici Srba u Švajcarskoj na čelu sa predsednikom Draganom Gavrićem, Savezu srpskog folklora u Švajcarskoj na čelu sa Nenadom Milenkovićem i Kulturnom udruženju Prosvjeta. Na kraju je Malagurski rekao da je u Švajcarskoj bila najbolja organizacija prikazivanja ovog filma od svih njih u nizu po celoj Evropi i svetu.
- Najveći uspeh nam je taj što je Istraživački centar Kongresa SAD pomenuo da je film imao uticaja da Kosovo ne aplicira za Unesko prošle godine, to nam je bio cilj i ostvarili smo ga - izjavio je za "Vesti" režiser Boris Malagurski.
Snimali dok se Albanci svađaju
- Srpska baština na Kosovu nije samo naša, ona je i deo civilizacijske baštine i danas je ugrožena. Hteli smo da pokažemo istovremeno lepotu manastira koji su pod zaštitom Uneska, ali i da ukažemo na to da ih godinama ugrožavaju albanski ekstremisti.
Prilikom snimanja smo bili vrlo pažljivi, znali smo da je najbezbedniji momenat da uđemo na Kosovo i Metohiju da snimamo neposredno posle njihovih izbora, zato što su tada albanske obaveštajne službe prezauzete špijuniranjem albanskih političara ko će s kim u koaliciju da bi se bavile Srbima. Snimali smo deset dana i bilo je vrlo naporno, bukvalno od jutra do mraka smo radili, noću smo pregledali materijal, arhivirali... - otkrio nam je Malagurski detalje o snimanju dokumentarca.
On je rodom iz Subotice, godinama je živeo u Kanadi, a sada živi u Beogradu.
- Kao što sam i rekla, otvarajući ovaj događaj, mislim da je film dragocen prilog istini o tome šta se događa na Kosovu i Metohiji. Film je prikazao svu lepotu i vrednost naše kulturne baštine i upozorio na to koliko je ona i dan danas mnogo godina posle završetka rata na Kosovu ugrožena od albanskih ekstremista. Zbog toga smatram da mi svi treba da, poučeni ovim filmom, širimo istinu o tome šta se događa na Kosovu i Metohiji, ističemo da naša kulturna baština tamo ne pripada samo nama nego pripada i celoj Evropi i čitavom svetu, jer ona to svojom lepotom i vrednošću apsolutno zaslužuje - izjavila je ambasadorka Snežana Janković.
Obezbeđenje
Organizatori su za ovu priliku angažovali 12 pripadnika obezbeđenja, takođe je bilo regulisano parkiranje, a bila je obaveštena i policija koja je povremeno dolazila u obilazak.
Prikazivanju filma prisustvovali su i Zoran Jeremić, generalni konzul Srbije u Cirihu, Karl Ekštajn, počasni konzul Ruske federacije u Švajcarskoj, predstavnici brojnih srpskih klubova u Švajcarskoj, članovi Moto klubova Vukovi i Serbijan bajkers, a bilo je gostiju i iz susedne Austrije i Nemačke.