Smokijeva životna bitka
Zbog pogoršanog zdravstvenog stanja Ljubiša Samardžić (80) ponovo je u bolnicu. Čuveni glumac i reditelj smešten je u beogradski Institut za hematologiju Kliničkog centra Srbije. Kako pišu beogradski mediji, njemu se, navodno, vratio tumor na mozgu koji je operisao početkom decembra prošle godine.
Porodica čuvenog glumca nije se oglašavala po ovom pitanju, ali zato jesu njegove kolege koje veruju da će Smoki izaći kao pobednik iz ove najteže, životne bitke.
- Uvek se nadam najboljem. Ljubiša je veliki borac, iskreno želim mu potpuni oporavak i ozdravljenje. Svim srcem sam uz njega, mora da izdrži - rekao je Dragan Petrović Pele. Ozdravljenju kolege se nada i Irfan Mensur.
- Smoki je obeležio celo moje detinjstvo i odrastanje. Bez njega ne bi smo mogli da govorimo o jugoslovenskom, a kasnije i srpskom filmu. Energijom koju je uneo u glumu, a kasnije u produkciju i režiju, ostavio je neizbrisiv trag u našim životima - rekao je Mensur.
- Pobediće kao što je uvek pobeđivao. Neka mu se svi bogovi naklone i pomognu mu. Stalno mislim na njega i nadam se dobrim vestima - rekao je Tanasije Uzunović.
Samardžić je, da podsetimo, početkom decembra imao tešku operaciju na mozgu kada mu je odstranjen tumor. Oporavak je tekao bolje nego što su lekari očekivali, pa je ubrzo otpušten na kućno lečenje. Na sopstveno insistiranje u javnosti se pojavio 30. marta u Domu omladine na otvaranju 64. Martovskog festivala - Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma. Iako je vidno smršao i iscrpljen od bolesti, nije izgubio svoj šarm, a na festivalu je predstavio svoj dokumentarac "Panta rei".
Legat u Kinoteci
Pre tri godine, obeležavajući 55 godina umetničkog rada, Ljubiša je sve svoje nagrade poklonio Jugoslovenskoj kinoteci kao svoj legat. A među priznanjima su Zlatni lav iz Venecije za ulogu u filmu "Stranac" (1967), Gran pri sa Filmskih susreta u Nišu (1970), Zlatna arena iz 1973. i 1975. nagrada Avnoja... On je bio prvi glumac i reditelj koji se odlučio na ovaj korak i svoja priznanja "ostavio" narodu i poštovaocima filmske umetnosti.
U filmu su zabeležene njegove priče o skromnom detinjstvu u posleratnoj Jugoslaviji, putešestvija do Beograda, studija na Akademiji za film i TV do bogate karijere glumca. Samardžić, koji potpisuje režiju i produkciju ovog ostvarenja, oslikava portret domaće kinematografije čiji je integralni deo od pedesetih godina prošlog veka do danas.
Filmski testament
"Panta rei" mnogi smatraju filmskim testamentom Ljubiše Samardžića. Kao je sam rekao "nije bilo lako otvoreno i iskreno govoriti o sopstvenom životu." Vešto, kako to samo Samardžić ume, priču je isprepletao sa filmovima u kojima je igrao, a koji su ostavili neizbrisiv trag u kinematografiji. Nije Smoki zaboravio da pomene ni kolege i autore s kojima je sarađivao.
- Ponosan sam što sam deo filma posvetio autorima bivše Jugoslavije s kojima sam sarađivao, od Puriše Đorđevića do Hajrudina Krvavca, Branka Bauera i drugih, ali i kolegama Bati Živojinoviću, Miji Aleksići, Miodragu Petroviću Čkalji... - rekao je krajem marta Samardžić.