Da li su se ljudima smučili trejleri?
Čini se da su se osobama koje redovno posećuju bioskop smučili trejleri koji odaju previše priče i zapleta i koji veličaju loše filmove, tvrdi novo istraživanje koje prenosi Independent.
Univerzitet Istočne Anglije otkrio je da publika želi trejlere koji će je uzbuditi, izazvati i ostaviti emotivno ushićenom, bez otkrivanja previše detalja.
Trejleri se vrlo često percipiraju boljim od film s obzirom na to da podižu očekivanja gledalaca koja gledanjem filma ne bivaju ispunjena.
Trejler za ostvarenje Hobit: Smaugova pustošenja” bio je predmet najveće diskusije tokom istraživanja u kom je učestvovalo preko 500 filmofila.
Više od 80 odsto učesnika izjavio je da su bili “razočarani” filmom nakon gledanja trejlera, a u pojedinim slučajevima neki od ispitanika su se osetili “obmanutim”.
Iako pojedina istraživanja ukazuju na to da će publika u velikom broju slučajeva pogledati neki film nakon gledanja trejlera, publiku nerviraju trejleri koji otkrivaju ključne tačke zapleta i previše detalja i iznenađenja.
Istraživanje je takođe otkrilo da trejleri isuviše često stvaraju očekivanja koja sam film ne može da ispuni,a po mnogima, trejleri su bolji od samog filma.
“Čovek od čelika”, film o Supermenu iz 2013. godine, po mnogima je primer filma čiji trejler je imao emotivnu snagu i zanimljivu radnju, ali samo ostvarenje je bilo “razočaravajuće” u poređenju sa njim.
Umetnički filmovi takođe nisu imuni na kritiku. “Trejler za ostvarenje “Grand Budapest hotel” bio je znatno uzbudljiviji od samog filma”, bilo je mišljenje jednog učesnika ankete o najnovijem filmu Vesa Andersona.
Sa druge strane, i gledanje trejlera se menja. Skoro 60 odsto ispitanih trejlere gleda na internetu, dok svega 25 odsto njih to čini u bioskopu. Skoro 81 odsto učesnika ankete na internetu traži specifične trejlere i to na osnovu preporuke ili želje da budu u toku sa najnovijim ostvarenjima.