Kriza "ubila" festivale
Festivali su nekada bili odskočna daska mnogim današnjim muzičkim zvezdama. Ali, sve veća popularnost turbo folka, ekonomska kriza, brojna muzička takmičenja i rijaliti programi koji su preplavili srpske televizije doveli su do toga da se festivali polako ugase jedan za drugim. Danas u Srbiji gotovo da ne postoji više nijedan ozbiljniji muzički festival. I oni koji su opstali često se otkazuju zbog nedostatka para.
Mnogi se sa setom prisećaju Beogradskog proleća, Mesama, nema više ni Beovizije, na kojoj se nekada birao predstavnik Srbije za Evrosong. U Hrvatskoj je situacija nešto drugačija, još uvek postoje neki od festivala, ali se i oni sve češće organizuju kao zabava za turiste, a sve manje zbog kvalitetne muzike.
Muzički kritičar Petar Janjatović rekao je jednom prilikom da su festivali propali, jer je pao kvalitet muzike.
- Prvi i osnovni razlog za nestanak festivala je što je utanjila scena zabavne muzike. Nema dobrih i jakih pesama. Nema ni autora koji mogu da iznesu festival. Drugi razlog je nedostatak novca, jer treba sakupiti pare za festival, a sponzora je sve manje. Čak se i Beovizija, koja je imala zdravu priču se ugasila. Ko je kriv? Sami smo krivi za propast festivala - rekao je Janjatović.
Bez perspektive
Kada su rok festivali u pitanju rok publicista Peca Popović kaže da ništa nije isto kao nekada.
- Danas je pitanje kakvu perspektivu ima pobednik festivala. Praktično nikakvu. Nekada se znalo, ako pobedite na Gitarijadi u Zaječaru, muzičari su znali da će imati karijeru. Nažalost to danas nije tako - kaže Popović.
Miki Jevremović iza sebe ima brojne nastupe i nagrade na domaćim festivalima.
- Festivali su oduvek bili praznici, jer su uživali i izvođači i publika. Kada sam ja počinjao karijeru sve je bilo mnogo ozbiljnije i profesionalnije. Pevalo se i sviralo uživo. Danas svi pevaju na plejbek i nagrađuju se snimci, pa su festivali izgubili svoju draž. Nekada je posle festivala ostajalo bar desetak hitova, danas svi zaborave sve tri dana nakon završetka manifestacije. Ja sam čovek festivala i pevao sam na više od 300 ovakvih manifestacija, a na više od 100 sam osvojio nagrade.
Danas je, nažalost, sve drugačije zbog svega što nas je snašlo - kaže Jevremović. Kao jedan od razloga mnogi muzički znalci navode i razne festivalske spletke, ali Miki kaže da to nije novost.
- Uvek je bilo muljaže, ali i dobrih pesama. Danas je prava poplava nekih instant pevača koji liče jedni drugima. Narodnjaci danas pevaju pop muziku, tako da ne znaš više ko šta peva - dodaje Jevremović.
- Muzički moral je pao. Festivali su bili intelektualniji, pevalo se uživo. To je u stvari razlika u odnosu na današnje festivale gde se peva na plejbek. I kriterijum je pao, pa se može dogoditi da pobedi neko iako ne zna da peva - kaže Kornelije Kovač.
Nema sponzora
I Maja Nikolić karijeru je počela na festivalima.
- Beogradu nedostaje dobar muzički festival sa simfonijskim orkestrom, koji mnogo košta, a nema dovoljno sponzora. Upravo sa simfonijskim orkestrom bi dobri pevači mogli da dođu do izražaja - rekla je svojevremeno Maja Nikolić, koja je osvojila brojne nagrade na festivalima, a danas šeta iz jednog u drugi rijaliti program kako bi zaradila bar neki dinar.